Համլետ Հարությունյանը նույն կերպ կպատասխաներ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք
–1000–ից  999–ը  ԼՂ հակամարտության լուծումը կապում է Սերժ Սարգսյանի հետ։ Ինչ վերաբերվում է Ռոբերտ Քոչարյանին, ապա նա այսօր նախագահ չէ։ Եթե ես նույն հարցին պատասխանեի նրա նախագահության օրոք, ապա միանշանակ նրա օգտին կլիներ պատասխանը,–նման հայտարարությամբ է այսօր հանդես եկել «Արցախ» հայրենակցական միության նախագահ, ՀՀԿ–ական պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը։
ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն անդրադառնալով՝ Հարությունյանը նշել է.
–Ադրբեջանը ձախողելով կազանյան հանդիպման առաջընթացը՝ ինքն իրենք մեկուսացման մեջ գցեց։ Իրենց նավթային ռեսուրսը զրո է մեր ոգու ռեսուրսի դեմ։ Ու հիմա իրենք փորձում են մեր բանակի հեղինակությունը գցել։

Гамлет Арутюнян так же ответил бы и в годы президентства Роберта Кочаряна
«999 человек  из 1000 связывают решение Карабахского конфликта с Сержем Саргсяном. Что касается Роберта Кочаряна, то он сегодня не является президентом. Если бы я отвечал на этот вопрос в годы его президентства, то ответ, однозначно, был бы в его пользу», - с таким заявлением сегодня выступил заместитель председателя земляческого союза «Арцах», депутат фракции РПА Гамлет Арутюнян.
Говоря о процессе урегулирования Карабахского конфликта, он отметил:
«Провалив прогресс на Казанской встрече, Азербайджан сам себя обрек на изоляцию. Их нефтяной ресурс ничто по сравнению с нашим духовным ресурсом. И теперь они пытаются подорвать авторитет нашей армии».