Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումները, իշխանությունների՝ «Չորս ոտքը լավ է, քան երկուսը» կարգախոսը հիշեցնող էժանագին քարոզը, Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գտնվող մամուլի միջոցների կողմից շրջանառության մեջ դրված՝ հակասերժական դավադրությունների բացահայտման անհեթեթ պատմությունները և սերժատիգրանական «փուչիկ» տնտեսական ծրագրերի «գիգանտ» գովազդը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ գործ ունենք քաղաքականությունն ու քաղաքական դաշտն անասնաֆերմայի վերածելու փորձի հետ։
Պատկերավոր ասած՝ Սերժ Սարգսյանը հիմա դարձել է Օրուելի «վկա» և ձգտում է փեսայի ու Տիգրան Սարգսյանի օգնությամբ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել՝ իր այդ հետադիմական ծրագրերը մատուցելով որպես փոխակերպվելու, աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացներին համահունչ քայլելու և «Հայկական աշխարհ» կառուցելու ցանկություն։ Սակայն ակնհայտ է, որ մենք գործ ունենք Հայաստանում թուրքմենբաշիական կամ քադաֆիական տիպի իշխանական համակարգ ստեղծելու քայլերի հետ։
Սերժ Սարգսյանի ուզածն այն է, որ ինքը գիշերով միանձնյա որոշումներ կայացնի, իսկ իր ընտանիքի անդամները և մերձավորները հսկեն, որ բոլորը լինեն հավասար, իսկ ոմանք՝ ավելի հավասար։ Ու քանի որ այս ամենը շատ է հիշեցնում անգլիացի հանճարեղ գրողի ստեղծագործությունը, ուստի առաջարկում եմ դիտել հոդվածին կից ներկայացված մեծահասակների համար նախատեսված մուլտֆիլմը և համապատասխան զուգահեռներ տանել։

Происходящие в Армении внутриполитические процессы, напоминающая девиз «Четыре ноги лучше, чем две» дешевая пропаганда властей, введенные в оборот подконтрольными президентскому дворцу СМИ нелепые истории о раскрытии антисержевских заговоров и крупномасштабная реклама сержетиграновских экономических псевдопрограмм еще раз доказывают, что мы имеем дело с попыткой превратить политику и политическое поле в скотный двор.
Образно говоря, Серж Саргсян сейчас превратился в «свидетеля» Оруэлла и стремится при помощи зятя и Тиграна Саркисяна построить «экономику одного олигарха», преподнося свои реакционные программы в качестве желания провести преобразования, не отставать от мировых процессов и построить «Армянский мир». Однако очевидно, что мы имеем дело с попытками создать в Армении системы власти туркменбашистского или каддафийского типа.
Серж Саргсян хочет, чтобы он принимал ночами единоличные решения, а члены его семьи и окружение контролировали, чтобы все были равны, но некоторые равнее. Поскольку всё это очень напоминает произведение гениального английского писателя, то предлагаю посмотреть снятый для взрослых мультфильм и провести соответствующие параллели.