Փաշինյանական քաղցր ու մահաբեր ստեր
Նիկոլ Փաշինյանը, իր քարոզչամեքենան բազմաթիվ ստեր ու քաղցր միֆեր են տարածում Հայաստանի ապագայի և խաղաղության թեմաներով։ Ահա դրանցից մի քանիսը։
Սուտ 1–ին․ Հայաստանը դառնում է ԵՄ անդամ։
Իրականությունն այն է, որ ԵՄ անդամության թեկնածու լինելը, մեղմ ասած, շատ հեռու է ԵՄ անդամ դառնալուց։ Հարևան Վրաստանն ամեն ինչով ձգտում է անդամության, սակայն ապարդյուն։
Անդամության թեկնածուն այն գեղեցիկ փաթեթավորված կոնֆետն է, որը երբեք չի համտեսում այն տեսնողը։ Դա Արևմուտքի փափուկ և գայթակղիչ ուժն է։ Նիկոլ Փաշինյանն այդ սուտն օգտագործում է՝ Արևմուտքի ձեռքում հակառուսական ու հակաիրանական մանրադրամ դառնալու իր քայլերին գեղեցիկ ու հեռանկարային տեսք տալու համար։
Թե ինչ է նշանակում ԵՄ–ի անդամության թեկնածու դառնալը և ինչ է դա տալիս տվյալ երկրին, պետք է նայել Ուկրաինայի օրինակը․ հարյուր հազարավոր զոհեր, ռմբակոծված քաղաքներ, պետականության ճգնաժամ։
«ՀՀ–ն ԵՄ–ի անդամ է դառնում» բլեֆով դյուրահավատների ականջներից «մակարոնեղեն» են կախում։ Այդ «մակարոնեղենի» մեջ է մտնում նաև դեպի Շենգեն գոտի առանց վիզա մեկնելը։ Իրականությունն այն է, որ վիզաների հարցում վերջին շրջանում վիճակը վատացել է։ Վիզաներ ստանալը շատ հաճախ լի է կոռուպցիոն ռիսկերով։ ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանում ժամեր ստանալ դեսպանատներում, քանզի այդ ժամերը նախապես «գնված» են լինում ու գնորդները վերավաճառում են իրենց ժամերը վիզա ստանալու ցանկություն ունեցողներին։
Սուտ 2–րդ․ ՆԱՏՕ–ն ու Արևմուտքը կապահովեն Հայաստանի անվտանգությունը։
Թե ինչպես է ՆԱՏՕ–ն անվտանգություն ապահովում, պետք է նայել նույն Ուկրաինայի օրինակը։ Դրանից առաջ Վրաստանն էր։ Էլ ավելի առաջ՝ Կիպրոսը, որի հյուսիսային հատվածն օկուպացրել է ՆԱՏՕ–ի անդամ Թուրքիան։
Իրականությունն այն է, որ ՆԱՏՕ–ն Հայաստանին ոչինչ չի խոստացել և չի էլ կարող Հայաստանին պաշտպանել թուրք–ադրբեջանական ագրեսիայից, քանզի իր տարածաշրջանային օպերատորը նույն Թուրքիան է։
ՆԱՏՕ–ի խնդիրը Ռուսաստանի ու Իրանի դեմ կռիվ տալն է՝ այլոց ձեռքերով։ ՆԱՏՕ–ն Հայաստանի հետ խնդիր չունի, բայց նաև ցանկություն ու կարողություն չունի պաշտպանել Հայաստանն ադրբեջանական հարձակումներից։
ՆԱՏՕ–ն պատրաստ է Հայաստանը դիտարկել որպես գործիք Ռուսաստանի դեմ պայքարում։ Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է Հայաստանը դարձնել հակառուսական մանրադրամ՝ սեփական շահերից ելնելով։ Ու որպեսզի այդ պետական հանցագործությունը գեղեցիկ փաթեթավորում ստանա՝ նիկոլենք ստեր են տարածում այն մասին, որ հերիք է Ռուսաստանից պոկվենք, ՀԱՊԿ–ից դուրս գանք, ռուսական ռազմաբազան Գյումրիից հեռացնենք, ՆԱՏՕ–ն անմիջապես մեզ կօգնի ու խաղաղություն կստանանք։ Նման լկտի ստի հավատացողներ կան ու դա այն սուտն է, որը մահաբեր է դառնալու Հայաստանի համար։ Բայց դե ոմանք գերադասում են քաղցր մահը, դառը ճշմարտությունից։
Սուտ 3–րդ․ Եթե սահմանադրությունը փոխենք, Ադրբեջանի ուզածները տանք, ապա խաղաղություն կլինի։
Նույն ձևով նիկոլենք համոզում էին, որ եթե Արցախը հանձնենք, ապա խաղաղություն կլինի։ Ստեփանակերտը դավաճանաբար հանձնվեց։ Հիմա հարցը Երևանն է։
Սա Նիկոլ Փաշինյանի կողմից շրջանառության մեջ դրած ստերի ու հեքիաթների ոչ ամբողջական ցանկն է, բայց վերը ներկայացվածն էլ բավական է՝ պատկերացնելու համար, թե ինչ ուղղությամբ են տանում քարոզչությունը։ Այդ ուղղության մեջ կարմիր գծով անցնում է այն միտքը, որ հանուն խաղաղության ու ինքնիշխանության պետք է թշնամանալ Ռուսաստանի հետ և բարեկամանալ Թուրքիայի հետ:
Ուշագրավն այն է, որ Թուրքիայի հետ բարեկամության թեզն առաջ մղողները Ռուսաստանին մեղադրելիս առաջ են մղում նաև ռուս–թուրքական հակահայկական դաշինքի մասին պատմությունը, ինչը անտրամաբանական է դարձնում այդ քարոզը։ Ստացվում է, որ ռուսներն ու թուրքերը հակահայկական քայլեր են անում, բայց մեր տնաբույծ արևմտամետիստները թիրախավորում են Մոսկվային ու բարեկամ համարում ․․․ Անկարային։ Դա նշանակում է, որ իրենք շատ լավ գիտեն, որ իրենց քարոզչության սպառման լսարանը երկոտանիների հավաքածու է, այլ ոչ թե հոմո սապիենս։

Сладкая и смертоносная ложь Пашиняна
Никол Пашинян и его агитпроп распространяют много лжи и сладких мифов на тему мира и будущего Армении. Вот некоторые из них.
Ложь 1-ая: Армения становится членом ЕС.
Реальность в том, что бытность кандидатом в члены ЕС, мягко говоря, очень далека от членства в ЕС. Соседняя Грузия всячески стремится к членству, но тщетно.
Кандидат в члены ЕС – красивая обертка от конфеты, которую никогда не удается вкусить. Это мягкая и притягательная сила Запада. Никол Пашинян использует эту ложь для придания красивого и перспективного облика своим шагам по превращению Армении в антироссийскую и антииранскую разменную монету в руках Запада.
Что же означает становление кандидатом в члены ЕС и что это дает конкретной стране, можно увидеть на примере Украины: сотни тысяч жертв, разрушенные города, кризис государственности.
Блефом «РА становится членом ЕС» наивным развешивают лапшу на уши. В эту «лапшу» входит также возможность безвизового посещения стран Шенгенской зоны. Реальность же в том, что ситуация с визами в последнее время еще более ухудшилась. Получение визы зачастую сопряжено с коррупционными рисками. Граждане РА не могут записаться на собеседования в посольствах, так как они заранее «куплены», и их покупатели перепродают часы собеседований желающим получить визы.
Ложь 2-ая: НАТО и Запад обеспечат безопасность Армении.
Как НАТО обеспечивает безопасность, можно убедиться опять же на примере Украины. До этого была Грузия. Еще раньше – Кипр, северная часть которого оккупирована членом НАТО Турцией.
Реальность в том, что НАТО ничего не обещал Армении и не может защитить РА от турецко-азербайджанской агрессии, поскольку его региональным оператором является именно Турция.
Задачей НАТО является борьба с Россией и Ираном чужими руками. НАТО не имеет проблем с Аремнией, но при этом не имеет также желания и возможности защитить Армению от азербайджанской агрессии.
НАТО готов рассматривать Армению в качестве инструмента против России. Судя по всему, Никол Пашинян согласился превратить Армению в антироссийскую разменную монету исходя их своих личных интересов. И дабы это государственное преступление приобрело красивое оформление, николовцы распространяют лживые тезисы о том, будто с отрывом от России, выходом из ОДКБ, выводом российской военной базы из Гюмри НАТО сразу же нам поможет, и будет мир. Есть и те, кто верит в эту ложь, которая станет для Армении смертоносной. Однако некоторые предпочитают горькой правде сладкую смерть.
Ложь 3-ья: если мы поменяем Конституцию, отдадим Азербайджану желаемое, то наступит мир.
В том же варианте николовцы убеждали, что со сдачей Арцаха наступит мир. Степанакерт был предательски сдан. Сейчас очередь за Ереваном.
Это неполный список введенных Николом Пашиняном в оборот лжи и мифов, но приведенного выше тоже достаточно, чтобы представить, в каком направлении ведется пропаганда. В этой пропаганде красной нитью проходит мысль о том, что во имя мира и суверенитета нужно рассориться с Россией и брататься с Турцией.
Примечательно то, что продвигающие тезис о братании с Турцией педалируют в качестве обвинения в адрес России тему российско-турецкого союза против Армении, что делает нелогичной их же пропаганду. Получается, что русские и турки предпринимают антиармянские шаги, но наши доморощенные прозападники побивают камнями Москву и считают другом… Анкару. Это означает, что они прекрасно знают, что их аудиторией является сборище четвероногих, а не homo sapiens