Շինարարությունը և գիտական աշխատանքներն անհամատեղելի են. գիտնականները դուրս են եկել բողոքի ակցիայի (տեսանյութ)
Հորատման աշխատանքներն արդեն սկսվել են, և այդ աղմուկի, ցնցումների պատճառով մենք չենք կարողանում կատարել մեր գիտական աշխատանքերը: Շինարարությունը և գիտական աշխատանքներն անհամատեղելի են: Ինստիտուտի տարածքը վերածվել է շինհրապարակի, շուտով կռունկ էլ կտեղադրեն, և մեր աշխատանքն ամբողջությամբ կխաթարվի: Այս մասին այսօր՝ մարտի 21-ին, Կառավարության շենքի մոտ կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտի տնօրեն Սահակ Գասպարյանը:
Նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտի աշխատակիցները բողոքի ակցիա են սկսել Կառավարության շենքի մոտ և հանդիպում են պահանջում իրավասու մարմինների հետ: Նրանք բողոքում են, որ ինստիտուտին պատկանող ջրավազանը տարիներ առաջ ապօրինաբար օտարվել է, հիմա էլ ջրավազանի տարածքում բնակելի շենք է կառուցվում: Շինարարական աղմուկը խանգարում է ինստիտուտի աշխատանքին:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ էլ՝ մարտի 15-ին, Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի աշխատակիցները իրենց կենտրոնի մոտ՝ Ազատության պողոտայում ճանապարհ էին փակել: Նրանք կրկին պահանջում էին դադարեցնել կենտրոնի մոտ ընթացող շինարարությունը, քանի որ չեն կարողանում այդ պայմաններում ախատել:

«Строительство и научная работа несовместимы»: ученые проводят акцию протеста перед зданием Правительства РА (видео)
Сотрудники Института тонкой органической химии 21 марта проводят акцию протеста перед зданием Правительства Армении и требуют встречи с компетентными органами. Они жалуются, что бассейн, принадлежавший институту, был незаконно отчужден много лет назад, и сейчас на этом месте строится жилой дом.
Директор Института тонкой органической химии Саак Гаспарян в беседе с журналистами заявил, что из-за шума и вибраций невозможно заниматься научной работой.
«Строительство и научная работа несовместимы. Территория института превращена в стройку, скоро будет установлен кран и наша работа будет полностью нарушена», – отметил он.
15 марта сотрудники Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии перекрыли проспект Азатутюн и требовали остановить строительство возле центра.