Փաշինյանը գերազանցեց իր նախատիպերին
ՍՍՀՄ փլուզումից հետո հարավկովկասյան 3 հանրապետություններից միայն Հայաստանը շահած դուրս եկավ տարածքային կոնֆլիկտից։ Վրաստանն ու Ադրբեջանը պարտվեցին պատերազմներում։ Հայաստանը հաղթեց։ Դա տևեց մինչև 2000–ականների սկիզբը։ Դա նշանակում է, որ մենք մսխեցինք Արցախյան պատերազմում տարած հաղթանակը և հիմա համարվում ենք տարածաշրջանի ամենաթույլ ու անհեռանկարային երկիրը։ Նիկոլն ամեն ինչ արեց դրա համար։ Բայց միայն նա չէ մեղավորը։ Նիկոլը թիվ մեկ մեղավորն է, բայց ոչ միակը․ այդ մասին խոսել ենք ու դեռ առիթներ կլինեն խոսելու։
Ադրբեջան
Ադրբեջանն անկախության սկզբում Էլչիբեյ ունեցավ։ Էլչիբեյը խոր ազգայնական, իրականում՝ ախմախ քաղաքականություն էր վարում։ Նա հանդես էր գալիս Իրանի ու Ռուսաստանի դեմ։
Էլչիբեյի հարցում հայերիս բախտը չբերեց այն առումով, որ ադրբեջանցիները նրան շուտ վռնդեցին իշխանությունից։ Եթե Էլչիբեյը մի քիչ էլ մնար պետության ղեկին, ապա առնվազն Կիրովաբադը կվերցնեինք, Բաքու–Ջեյհանն էլ տեսական նախագիծ կդառնար։
Ի՞նչ իմանայինք, որ տարիներ անց մենք մեր փայ Էլչիբեյն էինք ունենալու՝ ավելի վատ տարբերակով։
Վրաստան
Վրաստանը երկու արկածախնդիր ու գժոտ ղեկավար է ունեցել։ Գամսախուրդիան և Սահակաշվիլին։ Վերջինս նաև դրածո էր ու դրսի ձեռքում՝ գործիք։ Գամսախուրդիայից վրացիներն արագ ազատվեցին։ Սահակաշվիլուն հեռացնելը մի փոքր ուշացրեցին։ Արդյունքում՝ Աբխազիան ու Հարավային Օսիան վրացիները կորցրեցին։
Ամեն դեպքում արձանագրենք, որ հակապետական ղեկավարներին վրացիները հեռացրեցին ու հիմա մեր տարածաշրջանում շատ հարմար դիրք են գրավում՝ հրաժարվում են հակառուսական գործիք դառնալ ու միևնույն ժամանակ Արևմուտքի հետ են լեզու գտնում։
Հայաստան
Հայաստանն իր փայ Գամսախուրդիայի, Սահակաշվիլու և Էլչիբեյի խառնուրդն ունեցավ՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի։ Վերջինս գերազանցեց բոլոր այդ ձախողակներին իր հակապետական քայլերով։ Արցախը կորցնելուց հետո մենք հիմա կանգնած ենք Հայաստանը կորցնելու շեմին։
Մենք ամբողջ աշխարհով մեկ խայտառակ ենք լինում, քանզի մեր երկիրը դեռ ներկայացնում է պարտության խորհրդանիշ Նիկոլը։ Նրանից ազատվելը ոչ միայն մեր անվտանգության ապահովման, այլ նաև արժանապատվության վերկանագնման համար է պետք։

Пашинян превзошел своих прототипов
После распада СССР из трех закавказских республик лишь Армения вышла из территориальных конфликтов выигравшей. Грузия и Азербайджан проиграли в войнах. Армения победила. Это продолжилось до начала 2000-ых. Это означает, что мы промотали победу в Арцахской войне, и сейчас считаемся самой слабой и бесперспективной страной региона. Никол сделал для этого всё возможное. Однако виновен в этом не он один. Никол – главный виновный, но не единственный: мы об этом говорили, и у нас еще будут поводы коснуться этого.
Азербайджан
В начале своей независимости Азербайджан получил Эльчибея. Он вел крайне националистичную, а в реальности – идиотскую политику. Он выступал против Ирана и России.
С Эльчибеем армянам не повезло в том плане, что азербайджанцы очень скоро прогнали его из власти. Останься Эльчибей еще немного у руля государства, мы взяли бы еще как минимум Кировабад, а проект Баку-Джейхан остался бы лишь на бумаге.
Откуда нам было знать, что спустя годы у нас будет собственный Эльчибей – в еще худшем исполнении.
Грузия
У Грузии было 2 авантюрных и сумасбродных руководителя. Это Гамсахурдия и Саакашвили. Последний был также ставленником и инструментом в руках внешних сил. От Гамсахурдии грузины избавились быстро, а с отстранением Саакашвили немного запоздали. В результате гузины потеряли Абхазию и Южную Осетию.
В любом случае, констатируем, что грузины отстранили антигосударственных деятелей, и сейчас занимают в регионе весьма удобную позицию, отказываясь становиться антироссийским инструментом и одновременно находя общий язык с Западом.
Армения
Армения получила своего рода синтез Гамсахурдии, Саакашвили и Эльчибея в лице Никола Пашиняна. Последний превзошел всех этих неудачников в своих антигосударственных шагах. После потери Арцаха мы сейчас стоим на пороге потери Армении.
Мы позоримся на весь мир, так как нашу страну до сих пор представляет символ поражения Никол. Избавление от него нужно не только для обеспечения нашей безопасности, но и для восстановления нашего достоинства.