Ահաբեկիչներն Իրանում հարձակվել են ոստիկանական բաժանմունքների վրա. կան զոհեր (տեսանյութ)
Իրանի Սիստան և Բելուջիստան նահանգի Չաբահար և Ռասկ քաղաքների ոստիկանական բաժանմունքների վրա զինված ահաբեկչությունների հետևանքով երեք իրավապահ է սպանվել։ Այս մասին, Mehr գործակալության փոխանցմամբ, հայտնել է նահանգի անվտանգության հարցերով փոխնահանգապետ Ալիռեզա Մարհամատին։
«Ժամը 22-ի սահմանում ահաբեկիչները հարձակվել են Չաբահարի մի քանի ոստիկանական բաժանմունքների վրա: Մեր ուժայինների և իրավապահ մարմինների օգնությամբ նրանց հարձակումը հետ է մղվել, նրանցից մի քանիսը զոհվել կամ վիրավորվել են: Ցավոք, մեր երեք մարտիկներ զոհվել են»,-ասել է նա:
Ռասկ քաղաքում ոստիկանական բաժանմունք մուտք գործելու փորձ է կանխվել, պարզաբանում է գործակալությունը։
Ըստ Իրանի իշխանությունների՝ ահաբեկչական «Ջեյշ ալ-Ադլ» խմբավորումը, որը հիմնականում գործում է Իրանի հարավ-արևելքում, որտեղ գտնվում է Աֆղանստանի և Պակիստանի հետ սահմանը, ստանձնել է հարձակման պատասխանատվությունը:

В Иране террористы атаковали полицейские участки
Нападение на 2 полицейских участка в городах Раск и Чабахар на юго-востоке Ирана совершили террористы, заявил заместитель губернатора провинции Систан и Беледжистан Алиреза Мархамати 3 апреля, сообщает агентство IRNA.
Он уточнил, что атака террористов началась около 22:00. Ее осуществили участники суннитской группировки «Джейш аль-Адль», которая признана в Иране террористической. По словам Мархамати, данная группировка связана с Израилем.
По предварительной информации, в результате террористической атаки на полицейские участки погибли 3 сотрудника сил безопасности. Сообщения о потерях среди террористов разнятся, точных данных пока нет.
Напомним, в декабре 2023 года группировка «Джейш аль-Адль» взяла на себя ответственность за нападение на полицейский участок в Раске, в результате которого погибли 12 полицейских, еще 7 были ранены.