Ադրբեջանը կրակել է Սոթքի, Վերին Շորժայի, Կութի, Չինարիի, Մովսեսի ուղղությամբ
ՀՀ ՊՆ-ն հայտնում է, որ ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները սահմանագոտու մի շարք ուղղություններում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ են բացել ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի ուղղությամբ:
Մասնավորապես, կրակ է բացվել.
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի նշված գործողությունները ունեցել են սադրիչ նպատակ՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից համանման հակադարձ գործողությունների ձեռնարկմանը հասնելու նպատակով, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հայտնում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան նախօրեին կեղծ տեղեկություններ է տարածել՝ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած պլանային հերթափոխը փորձելով ներկայացնել իբրև կուտակումներ առաջնագծում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումը, իրականացնելով բաց աղբյուրների մշտադիտարկում և վերլուծություն, արձանագրել է նաեւ, որ վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում աճել են ադրբեջանական մամուլից հայկական լրատվադաշտ նետված ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր, ուստի մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք լինել զգոն, հետևել պաշտոնական լրահոսին: Նշվում է, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի և շփման գծի երկայնքով տեղի ունեցողի վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է և շարունակելու է իրազեկել:

Азербайджан открыл огонь в направлении армянских позиций Сотка, Верин Шоржа, Кута, Аравуса, Чинари, Мовсеса
В ночь с 5 на 6 апреля подразделения ВС Азербайджана открыли огонь с переменной интенсивностью из стрелкового оружия разного калибра по позициям ВС Армении по ряду направлений приграничной зоны. Об этом сообщает Минобороны Армении.
Примечательно, что подавляющая часть выстрелов азербайджанских вооруженных сил в течение ночи была неприцельной и беспорядочной.
Подразделения ВС Армении в период с 21:00 до 23:00 в направлении Ишханасара также заметили активное передвижение автомобильной техники азербайджанских вооруженных сил.
Очевидно, что указанные действия азербайджанской стороны имели провокационную цель – добиться аналогичных ответных действий со стороны подразделений ВС Республики Армения с целью получения фактов, «подтверждающих» азербайджанскую дезинформацию последнего периода.
Подразделения Вооруженных сил Республики Армения, оценив ситуацию, не предприняли действий, способствующих дальнейшему обострению, после чего ситуация на границе успокоилась.
Министерство обороны РА также сообщает, что азербайджанская пропагандистская машина накануне распространила ложную информацию, пытаясь представить обычную пересменку подразделений ВС Армении как якобы скопление на передовой.
Осуществляя мониторинг и анализ открытых источников, соответствующее подразделение Министерства обороны РА зафиксировало, что в последние дни в социальных сетях участились случаи распространения дезинформации, вбрасываемые из азербайджанской прессы в армянское информационное поле, поэтому мы призываем наших соотечественников быть бдительными и следить за официальными новостями. Министерство обороны должным образом информирует и продолжит информировать общественность о происходящем вдоль армяно-азербайджанской границы и линии соприкосновения, говорится в сообщении Минобороны Армении.