ԱՄՆ–ը օրինական չի ճանաչել Հարավային Օսիայում տեղի ունեցած ընտրությունները
«ՌԻԱ նովոստի»–ն հաղորդում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարկ Թոները հայտարարել է, թե Հարավային Օսիայում տեղի ունեցած ընտրությունները օրինական չեն։
Նոյեմբերի 13–ին Հարավային Օսիայում նախագահական ընտրություններ են անցկացվել։ 11 թեկնածուներից ոչ մեկը հաղթանակի համար անհրաժեշտ ձայներ չի ստացել։ Երկրորդ փուլ են դուրս եկել ԱԻ նախարար Անատոլի Բիբիլովը և կրթության նախկին նախարար Ալլա Ջիոևան՝ հավաքելով ձայների համապատասխանաբար 25,44%–ը և 25,37%–ը։ Ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 27–ին։
«ԱՄՆ–ը չի ճանաչում այսպես կոչված նախագահական ընտրությունների և հանրավքեի օրինականությունն ու արդյունքները։ Մենք պաշտպանում ենք Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքիշխանությունը միջազգայնորեն ընդունված սահմանների շրջանակներում»,–ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Թոները։

США отказались признать выборы в Южной Осетии
США не cчитают легитимными выборы в Южной Осетии. Об этом, как передает «РИА Новости»,  заявил представитель госдепартамента США Марк Тонер.
В Южной Осетии 13 ноября состоялись президентские выборы. Никто из 11 кандидатов не получил необходимого для победы числа голосов. Во второй тур вышли глава МЧС Анатолий Бибилов и экс-министр образования Алла Джиоева, набравшие 25,44% и 25,37% голосов избирателей соответственно. Второй тур выборов назначен на 27 ноября.
"США не признают легитимность и результаты так называемых президентских выборов и референдума, которые прошли 13 ноября в Южной Осетии. Мы по-прежнему поддерживаем суверенитет и территориальную целостность Грузии в рамках международно признанных границ", - сказал Тонер на брифинге в понедельник.