Փաշինյանը հանձնեց Ղարաբաղը, դա անշրջելի է․ Սատանովսկի
Փաշինյանը հանձնեց Ղարաբաղից, սա անշրջելի է. այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մերձավոր Արևելքի ռուսական ինստիտուտի նախագահ Եվգենի Սատանովսկին։
Նրա գնահատմամբ՝ այժմ ինքը (Փաշինյանը-խմբ.) փաստացի համառորեն և հետևողականորեն խզում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։
«Ուրեմն ի՞նչ պետք է անի Ռուսաստանը Ղարաբաղում։ Քանի՞ հայ է մնացել այնտեղ։ Իսկ այդ դեպքում ի՞նչ խաղաղապահներ։ Ո՞ւմ փրկեն նրանք»,-հարցադրում է արել Սատանովսկին:
Նրա խոսքով, հայերին Ղարաբաղ վերադարձնելու հնարավորությունները սպառվել են արդեն այն պահին, երբ նրանք դեռ ապրում էին Ղարաբաղում։
«Փաշինյանը փակեց այս թեման ու փակեց, որքան հասկացա, ընդմիշտ: Քանի՞ հայ է ապրում ժամանակին աշխարհի ամենամեծ հայկական քաղաքներից մեկում՝ Ստամբուլում։ Քանի՞ հայ է ապրում Բաքվում»,-նշել է Սատանովսկին։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ապրիլի 17-ին հաստատել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղից ռուս խաղաղապահների դուրսբերումը սկսվել է։
Խաղաղապահ զորախումբը տեղակայվել էր Լեռնային Ղարաբաղում՝ համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, որով վերջ դրվեց Ադրբեջանի 44-օրյա ագրեսիային Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ։

Пашинян Карабах сдал, это необратимо – Сатановский
Пашинян Карабах сдал, это необратимо. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил президент российского Института Ближнего Востока Евгений Сатановский.
По его оценке, сейчас он фактически разрывает отношения с Россией упорно и последовательно.
«Ну и что тогда должна делать Россия в Карабахе? Сколько там осталось армян? Ну а тогда какие миротворцы? Спасать кого?» – задался вопросами он.
По его оценке, возможности возвращения армян в Карабах были исчерпаны уже в тот момент, когда они еще жили в Карабахе.
«Пашинян закрыл эту тему и закрыл ее, насколько я понимаю, навсегда. Сколько армян живет в Стамбуле, в некогда одном из крупнейших армянских городов мира? Сколько армян живет в Баку?» – отметил Сатановский.
Напомним, что пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков 17 апреля подтвердил, что начался вывод российских миротворцев из Нагорного Карабаха.
Миротворческий контингент был дислоцирован в Нагорном Карабахе в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г лидеров России, Армении и Азербайджана, которым завершилась 44-дневная агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха и Армении.