Այս ամենը Փաշինյանի քաղաքական սխալներն են. Սերգեյ Մարկելով (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկելովը Alpha News-ի եթերում մեկնաբանել է այն լուրերը, թե Արևմուտքը, Թուրքիան և Ադրբեջանը ողջունում են Հայաստանի իշխանությունների կողմից Տավուշի մարզի հողերի հանձնումն Ադրբեջանին։
Փորձագետի խոսքով՝ Ադրբեջանն առանց շտապելու, առանց ֆանատիզմի, խլում է այն, ինչ ծրագրել է։
«Սա, անշուշտ, ապացույց է այն բանի, որ Ադրբեջանն առանց շտապելու, առանց մոլեռանդության, ինչպես նրան խորհուրդ էին տվել ավագ եղբայրները, խլում է այն, ինչ ծրագրել էր։ Այդ գյուղերը Ադրբեջանի հերթական պայմանական մարտավարական հաղթանակն են։ Եվ ես միանգամայն համոզված եմ, որ բոլոր այն որոշումները, որոնք այժմ կայացնում է Նիկոլ Փաշինյանը, դրանք բոլորն անձամբ իր համար ունեն որոշակի քաղաքական արժեք։ Նա նման որոշումներով և առանց պատերազմելու, այս կոնֆլիկտի սրացում չառաջացնելու համաձայնությամբ, առևտուր է անում։ Դա կարող է լինել, օրինակ, արագացված մուտքը ԵՄ, կամ ինչ-որ տարածաշրջանային դիվիդենտներ, կամ ինչ-որ տնտեսական օգնություն։
Գնում են քաղաքական խոսակցություններ, քաղաքական սակարկություններ, և այդ սակարկություններում ինչ-որ մարտավարական ու ռազմավարական շահերով Փաշինյանը փող է աշխատում։ Տվյալ դեպքում Փաշինյանն իր երկրի կառավարման մակարդակով ապրում է այն մոդելով, թե «Հայաստանը ես եմ»,-ասել է Մարկելովը։
Ըստ փորձագետի՝ այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում, Փաշինյանի քաղաքական սխալներն են, դա քաղաքական առևտուր անելու կարողություն չէ:
«Այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում, Փաշինյանի քաղաքական սխալներն են։ Սա ոչ թե քաղաքական առևտուր վարելու ունակություն է, ոչ թե քաղաքական խոսակցություններ վարելու ունակություն, ոչ թե շախմատ խաղալու ունակություն, այլ ինչ-որ հանդուգն կովբոյ խաղալու փորձ: Ես գրեթե համոզված եմ, որ այս ամբողջ իրավիճակը, որում այսօր գտնվում է Հայաստանը, քաղաքական թուլության հարց է։
Ադրբեջանը զարգացնում է իր քաղաքական մկաններն՝ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ ընդհանրապես։ Եվ Ադրբեջանը կշարունակի վերցնել այն ամենն, ինչ կարող է»,-եզրափակել է Մարկելովը։

Сергей Маркелов: «Все происходящее – это политические ошибки Пашиняна» (видео)
Российский политолог Сергей Маркелов прокомментировал «Alpha News» новость о том, что Запад, Турция и Азербайджан приветствовали передачу властями Армении земель Тавушского марза Азербайджану.
По мнению эксперта, Азербайджан не торопясь, без фанатизма, забирает то, что запланировал.
«Это, безусловно, доказательство того, что Азербайджан не торопясь, без фанатизма, как ему посоветовали старшие братья, забирает то, что запланировал. Эти сёла, это очередная условная тактическая победа Азербайджана. И я абсолютно уверен, что все те решения, которые сейчас принимает премьер-министр Армении Никол Пашинян, они все для него персонально имеют какую-то политическую ценность. Он такими решениями и согласием не воевать, согласием не вызывать снова эскалацию этого конфликта, что-то выторговывает. Это может быть, например, ускоренный вход в ЕС, или какие-то региональные дивиденды, или какая-то экономическая помощь.
Идут политические разговоры, политические торги, и в этих торгах с какими-то тактическими и стратегическими выгодами Пашинян зарабатывает. В данном случае Пашинян на уровне своего управления страной живет в модели, что «Армения – это я»», – сказал Маркелов.
По словам эксперта, все происходящее – это политические ошибки Пашиняна, это не умение вести политические торги.
«Все происходящее – это политические ошибки Пашиняна. Это не умение вести политические торги, не умение вести политические разговоры, не умение играть в шахматы, а попытки попробовать играть в некого дерзкого ковбоя. Я практически уверен, что вся эта ситуация, в которой сегодня находится Армения, это вопрос политической слабости. Азербайджан накачивает свои политические мышцы, как региональные, так и в целом. И Азербайджан будет продолжать забирать все, что может забрать», – заключил Маркелов.