Երեք նախագահների կադրային քաղաքականության առանձնահատկություններն՝ ըստ ՀՀԿ պատգամավորի
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Դավթյանը խոսելով կադրային քաղաքականության խնդրի մասին՝ համաձայնվել է այն տեսակետին, ըստ որի՝ ով վերահսկում է կադրային քաղաքականությունը, վերահսկում է քաղաքականությունն առհասարակ։
Բանախոսը նշել է, որ ՀՀ առաջին նախագահի օրոք վճռորոշը պատկերացումներն էին, երկրորդ նախագահի օրոք սկսեցին մշակվել կանոնները, իսկ երրորդի օրոք շեշտադրումները դրվեցին նպատակների վրա։
–Երկրորդ նախագահի օրոք փորձ կատարվեց հիմք դնել արհեստավարժ կառավարության, ձևավորվեց նաև նոր քաղաքական մշակույթ՝ կոալիցիոն կառավարման սկզբունքը։ Կարծում եմ՝ առաջին նախագահի քաղաքականության մեջ վճռորոշը հենց պատկերացումներն էին, և դա ինչ–որ տեղ բնական է, քանի որ պետությունը նոր էր ստեղծվել։ Իսկ երկրորդ նախագահի օրոք կանոնների մշակմանն ավելի շատ տեղ տրվեց, և պատահական չէ, որ հենց այդ տարիներին ծնվեցին ոլորտը կարգավորող բավական լավ նախաձեռնություններ, ամբողջական փաթեթներ եղան։ Երրորդ նախագահի օրոք շեշտադրումները նորմերի ու նպատակների վրա դրվեցին,– նշել է Արտակ Դավթյանը։

Каковы особенности кадровой политики трех президентов Армении по мнению депутата РПА?
Член фракции РПА Артак Давтян, говоря о проблеме кадровой политики, согласился с мнением, согласно которому, тот, кто контролирует кадровую политику, тот и контролирует политику в целом.
По его словам, в годы президентства первого президента РА решающим были представления, в годы президентства второго президента стали разрабатываться правила, а в годы президентства третьего президента основная акцентировка ставилась на цели.
«В годы пребывания второго президента в должности была сделана попытка заложить основы профессионального правительства, сформировалась также новая политическая культура – принцип коалиционного управления. На мой взгляд, в политике, которую вел первый президент, решающим были именно представления и это в каком-то смысле естественно, так как государство тогда только сформировалось. А в годы президентства второго президента большое внимание уделялось разработке правил, и не случайно, что именно в эти годы появились на свет довольно удачные идеи, регулирующие сферу, были выдвинуты целостные пакеты. Что касается третьего президента, то в годы его пребывания в должности  основные акцентировки были поставлены на нормы и цели», - отметил Артак Давтян.