Սարկոզին արդարացել է Նաթանյահուի առջև
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին,  ով վերջերս Բարաք Օբամայի հետ զրույցի ժամանակ Իսրայելի վարչապետ Նաթանյահուին «ստախոս» էր անվանել, պարզաբանել է իր ասածը։ Նա նշել է, թե իր խոսքերը խեղաթյուրված են և համատեքստից դուրս են բերվել։ Այս մասին տեղեկացնում է «cursorinfo.co.il.» կայքը։
Սարկոզին հանդիպել է Ֆրանսիայի հրեական խոշորագույն համայնքների ներկայացուցիչների հետ ու ասել, թե ինքը միշտ էլ կաջակցի Իսրայելին։ Ֆրանսիայում խոշորագույն հրեական համայնքի գլխավոր ֆինանսիստ  Ֆրանսիս Կալիֆան,  իր հերթին,  Սարկոզիի պարզաբանումից հետո նշել է.
«Նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել Իսրայելի հետ մշտական երկխոսությունը, չնայած թյուրիմացությանը, որը տեղ էր գտել անձնական շփման ժամանակ և մեջբերելու համար նախատեսված չէր»։
Նշվում է նաև, որ փակ խոսակցության ընթացքում Սարոկզին բացատրել է, թե ինչու է նամն հայտարարություն արել Իսրայելի վարչապետի հասցեին, սակայն խնդրել է, որ այդ պարզաբանումը չհրապարակվի, քանի որ «ցանկացած խոսք կարող է համատեքստից դուրս բերվել»։

Саркози оправдался перед Нетаниягу
«Мои высказывания были извращены и вырваны из контекста», - так, по сообщению агентства «Курсор»,  пояснил президент Франции Николя Саркози свои слова, сказанные им президенту США Бараку Обаме в отношении премьер-министра Израиля Биньямина Нетаниягу.
Напомним, что Саркози сказал Обаме, что Нетаниягу "лжец", и это было зафиксировано микрофонами. В ходе встречи с руководством еврейских общин Франции Саркози заявил, что его поддержка Израиля была и осталась неизменной.
Франсис Калифа, главный финансист крупнейшей еврейской организации заявил, что "Саркози подтвердил свою непререкаемую верность Израилю и дружбу с еврейской страной. Более того, Саркози подчеркнул, что был и остается другом Биньямина Нетаниягу и его семьи." По словам Калифы, "президент выразил намерение продолжать развитие постоянного диалога с Израилем, несмотря на досадное недоразумение, вызванное частной беседой, которая не предназначалась для цитирования".
Также отмечается, что в закрытой беседе с лидерами еврейских общин Саркози дал подробное объяснение нелестному эпитету в адрес главы израильского правительства, однако попросил не предавать их огласке, так как "любое высказывание может быть вырвано из контекста".