Բաց նամակ Վրաստանի և Հայաստանի նախագահներին
«Վրաստանի Հայ Համայնք»-ը ողջունում է ձեզ` Վրաստանի եւ Հայաստանի նախագահներ պարոնայք Միխայիլ Սահակաշվիլիին եւ Սերժ Սարգսյանին:
«Վրաստանի Հայ Համայնք»-ը Վրաստանում գործող հասարակական կազմակերպություն է, որը միավորում է Վրաստանի ազգությամբ հայ քաղաքացիներին: Մեր կազմակերպության հիմնական նպատակներն են. Վրաստանի հայ ազգաբնակչությանը միավորելը, մեր մշակութային եւ էթնիկական ինքնագիտակցությունը պահպանելը, սոցիալական ինտեգրումը:
Պաշտոնական վերջին տվյալներով, Վրաստանում ապրում է ավելի քան 240.000 ազգությամբ հայ Վրաստանի քաղաքացի: Վրաց եւ հայ ժողովուրդներին միավորում են բազմադարյա պատմությունը եւ բարիդրացիական հարաբերությունները: Վրացական պետության ստեղծման եւ կազմավորման գործում մեծ ներդրում ունեն նաեւ Վրաստանի հայերը:
“Վրաստանի Հայ Համայնք”-ը դիմում է Վրաստանի եւ Հայաստանի նախագահներին: Խնդրում ենք, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` սույն թվականի նոյեմբերի 29-30-ը Վրաստան նախանշված պաշտոնական այցի շրջանակում նախատեսված հանդիպումներում, այլ հարցերի թվում, ուշադրություն հրավիրել եւ քննարկել նաեւ հարցեր, որոնք, մեր կարծիքով, կնպաստեն մեր ժողովուրդների բարիդրացիական հարաբերությունների բարելավմանը:
Ներքոշարադրյալում ներկայացված են այն հիմնական մարտահրավերները, որոնց առջեւ կանգնած է Վրաստանի հայությունը:
Մայրենի լեզվով կրթության մատչելիությունը
Թբիլիսիում վերջին տարիների ընթացքում փակվում են հայկական դպրոցները/բաժինները եւ հեռացվում են պրոֆեսիոնալ մանկավարժները: Մեր կողմից բազմիցս արձանագրվել են ազգային փոքրամասնությունների (հայերի) իրավունքների խախտման փաստեր. մայրենի լեզվով կրթություն ստանալու դեմ արհեստական խոչընդոտների ստեղծում, հայկական դասարանները փակելու կամ չբացելու փորձեր եւ փաստեր, հայկական բաժիններում միավորված դասարանների ստեղծում, մանկավարժներին աշխատանքից անհիմն հեռացում եւ այլն: Այս ամենի մասին տեղյակ են պահվել պետական բազմաթիվ հաստատություններ, այդ թվում` Վրաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարությունը: Հարցը մինչեւ հիմա մնում է չլուծված:
Երկրում գոյություն չունի մանկավարժական համալսարան (ֆակուլտետ), որտեղ հնարավոր կլիներ նոր կադրեր պատրաստել Վրաստանի դպրոցների հայկական բաժիններում աշխատելու համար, ինչը կբարձրացներ կրթության մակարդակը հայկական դպրոցներում եւ բաժիններում:
Մշակութային ժառանգություն
Սովետական իշխանության ժամանակ Հայ Առաքելական Եկեղեցուց խլված ունեցվածքի վերադարձի հարցը: Եկեղեցիների եւ այլ շինությունների ու հուշարձանների` իրենց օրինական տերերին վերադարձնելու եւ դրանք վերականգնելու խնդիրը:
Հայոց Ցեղասպանություն
Վրաստանը դեռեւս չի ճանաչել եւ չի դատապարտել 1915-1923 թ.թ. Օսմանյան Կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց Ցեղասպանությունը: Մենք ամեն տարի դիմում ենք Վրաստանի համապատասխան կառույցներին եւ գերատեսչություններին` կոչ անելով ճանաչել աշխարհի առաջատար պետությունների կողմից արդեն ճանաչված Հայոց Ցեղասպանությունը:
Հարկ է նշել նաեւ, որ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում “Վրաստանի Հայ Համայնք”-ը բազմիցս գրավոր դիմել է Վրաստանի Մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախարարությանը եւ պատասխանատու պետական այլ կառույցների` խնդրելով Թբիլիսիում Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին խաչքար կանգնեցնելու թույլտվություն: Արդյունքում ստացել ենք անբավարար պատասխաններ եւ մինչ օրս այդ հարցը մնում է չլուծված:
Հայատյացություն
Վերջին շրջանում Վրաստանում հաճախակիացել են հայատյաց հայտարարությունները եւ գործողությունները: Մասնավորապես, պատերին հայերին ուղղված վիրավորական մակագրությունները, հայկական եկեղեցի ներխուժումը, Սուրբ Գրքի թերթերը պոկելը եւ այրելը, վիրավորական հայտարարություններ անելը: Թվարկված փաստերը սպառնալիք են առաջացնում եւ վտանգ են ներկայացնում երկու ժողովուրդների հարաբերությունների սրման համար: Ի հավելումն այս ամենի, վրացական ԶԼՄ-ներում ավելանում են հակահայկական եւ հայատյաց արտահայտությունները եւ ելույթները:
Մենք` “Վրաստանի Հայ Համայնքի” անդամներս, հույս ունենք, որ Հայաստանի նախագահի այցը դրականորեն կանդրադառնա եւ կամրապնդի վրաց-հայկական բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները, կնպաստի վերոնշյալ խնդիրների կարգավորմանը:

Открытое письмо «Общины армян Грузии» президентам Грузии и Армении
Община армян Грузии приветствует вас, президентов Грузии и Республики Армения, господина Михаила Саакашвили и  господина Сержа Саргсяна.
«Община армян Грузии» - действующая в Грузии неправительственная организация, которая объединяет граждан Грузии армянского происхождения. Основными целями нашей организации являются: объединение армянского населения Грузии, сохранение нашей культурной и этнической самобытности и социальная интеграция.
Согласно последним официальным данным, в Грузии живет свыше 240 000 граждан Грузии армянского происхождения. Грузинские и армянские народы связывают многовековая история и добрососедские отношения. В создание и становление Грузинской государственности  большую часть внесли и армяне Грузии.
«Община армян Грузии» обращается к президентам Грузии и Республики Армения. Просим, на запланированных в рамках официального визита Сержа Саргсяна в Грузию 29-30 ноября этого года визитах, среди других, обратить внимание и рассмотреть также вопросы, которые по нашему мнению помогут в улучшении добрососедских отношений между нашими народами.
Ниже приведены те основные вызовы, перед которыми стоит армянство Грузии.
Доступность образования на родном языке
В Тбилиси в течение последних лет закрываются армяноязычные школы (сектора)  и происходит увольнение профессиональных педагогов. Нами было зафиксировано множество фактов нарушения прав этнических меньшинств (армян): создание искусственных барьеров для получения образования на родном языке, факты и попытки неоткрытия или закрытия классов, создание класс-комплектов в армяноязычных секторах, безосновательное увольнение учителей и т.д. По поводу всего этого были информированы и поставлены в курс дела разные госучреждения, в том числе Министерство образования и науки Грузии. Вопрос до сих пор остается неразрешенным.
В стране не существует педагогического университета (факультета), где было бы возможно подготовить новые кадры для работы в армяноязычных секторах Грузии, что повысило бы уровень образования в армяноязычных школах.
Культурное наследие
Вопрос возвращения имущества, отнятого у Армянской Апостольской Церкви во времена Советской власти, передача и восстановление церквей, других зданий и памятников их законным владельцам.
Геноцид армян
Грузия все еще не признала и не осудила произошедшее  в 1915-1923 годах в Османской Турции и в Западной Армении Геноцидом. Мы ежегодно обращаемся в соответствующие структуры и ведомства Грузии с призывом признать уже признанный ведущими странами мира Геноцид армян.
Следует отметить и то, что в течение 2-3 лет Община армян Грузии неоднократно обращалась письменно в министерство Культуры и охраны памятников Грузии и другие компетентные госучреждения с просьбой выдачи разрешения на установление в Тбилиси хачкара памяти жертв Геноцида армян. В итоге, получили неудовлетворительные ответы и до сегодняшнего дня этот вопрос остается нерешённым.
Армянофобия
В последнее время в Грузии участились армянофобские заявления и действия. В частности, появление на стенах оскорбительных надписей в адрес армян, вторжение в церковь, вырывание и сожжение листов из Святого писания, выкрикивание оскорбительных заявлений. Перечисленные факты вызывают тревогу и создают большую угрозу обострения дружеских отношений между двумя народами. В дополнение ко всему этому в грузинских СМИ происходит тиражирование антиармянских и армянофобских высказываний и выступлений.
Мы, «Община армян Грузии» надеемся, что визит президента Армении позитивно отразится и укрепит многовековые грузино-армянские дружеские отношения, поспособствует урегулированию вышеуказанных вопросов.