ԱՊՀ երկրների միջկրոնական խորհուրդը ԼՂ հիմնահարցում պատրաստ է աջակցել ուժի չկիրառման սկզբունքին
Երևանում այսօր ԱՊՀ երկրների միջկրոնական խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել Ամենայն hայոց  Գարեգին Բ կաթողիկոսի, Կովկասի մահմեդականների առաջնորդ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշյուքյուր Փաշազադեի և Մոսկվայի ու Համայն Ռուսիո Կիրիլ պատրիարքի միջև։
Հանդիպման ավարտից հետո դրա արդյունքների մասին խոսել է պատրիարք Կիրիլը։
Նա հայտարարել է, որ իրենք պատրաստ են աջակցել ուժի չկիրառման սկզբունքին, ինչը վճռական վստահություն է ներշնչում հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար։
«Պատերազմի ընթացքում գերիներին և սպանվածներին կողմերին վերադարձնելու համաձայնությանը համառորեն ավելացնում ենք նաև շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու խնդրանքը, որպեսզի զոհեր չգրանցվեն»,–նշել է Համայն Ռուսիո պատրիարքը։
–Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցություններին և աղոթում, որ խաղաղություն և արդարություն հաստատվի այս տարածաշրջանում,–հավելել է պատրիարք Կիրիլը։

В Карабахском вопросе Межрелигиозный совет СНГ готов содействовать принципу неприменения силы
Сегодня в рамках проходящего  в Ереване заседания президиума Межрелигиозного совета СНГ состоялась встреча Католикоса всех армян Гарегина Второго, председателя Управления мусульман Кавказа, шейх-уль-ислама Аллашукюра Пашазаде и Патриарха Московского и всея Руси Кирилла.
После встречи о ее результатах сообщил Патриарх Московский и всея Руси Кирилл.
По словам Патриарха, они готовы содействовать принципу неприменения силы, что дает людям возможность с оптимизмом взирать на мирное урегулирование Карабахского конфликта.
«В свое время духовные лидеры выступили с инициативой возвращения военнопленных и тел убитых. Теперь к этой инициативе добавляется также обращение к руководителям двух стран отвести снайперов от передовой линии, с тем, чтобы не было больше смертей", -заявил Патриарх Московский и всея Руси.
«Мы с уважением и доверием относимся к участию в процессе переговоров руководителей Армении и Азербайджана и молимся о том, чтобы взаимоотношения между руководством двух стран шаг за шагом менялись к лучшему и чтобы в этом регионе установились  благословенный мир и справедливость», - добавил он.