Բրազիլիայի ոստիկանությունը կանխել է ահաբեկչությունը Լեդի Գագայի համերգի ժամանակ, որին ներկա էր ավելի քան 2 միլիոն մարդ
Բրազիլիայում ոստիկանությունը կանխել է պայթյունը Ռիո դե Ժանեյրոյի Կոպակաբանա լողափում Լեդի Գագայի համերգի ժամանակ, որին մասնակցել է ավելի քան 2 միլիոն մարդ, հաղորդում է BBC-ն։
Ռիո դե Ժանեյրոյի նահանգային քաղաքացիական ոստիկանությունը, համագործակցելով Արդարադատության նախարարության հետ, հայտարարել է, որ կասկածյալները հավաքագրել են մասնակիցների՝ ինքնաշեն պայթուցիկներ օգտագործելով հարձակումներ իրականացնելու համար, որոնց նպատակն էր սոցիալական ցանցերում հայտնիություն ձեռք բերելը։ Ծրագրի պատասխանատուն և դեռահասը ձերբակալվել են։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ հարձակումը պլանավորած խումբը տարածում էր ատելության խոսք՝ հիմնականում թիրախավորելով երեխաներին, դեռահասներին և ԼԳԲՏՔ+ համայնքին։ Ենթադրյալ կազմակերպիչը ձերբակալվել է Ռիու Գրանդի դու Սուլ հարավային նահանգում հրազենի անօրինական պահման համար, իսկ Ռիոյում դեռահասը ձերբակալվել է մանկական պոռնոգրաֆիա պահելու համար։
Պատասխանատուները նաև խթանել են դեռահասների արմատականացումը, այդ թվում՝ ինքնավնասումներն ու բռնի բովանդակությունը, «որպես երիտասարդների շրջանում պատկանելության և անհնազանդության դրսևորում»։
Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ կասկածյալները ներկայացել են որպես Լեդի Գագայի երկրպագուներ, որոնք հայտնի են որպես «Փոքրիկ հրեշներ»։
Համերգը ֆինանսավորվել է քաղաքի կողմից՝ Ռիոյի տնտեսությունը վերակենդանացնելու փորձի շրջանակներում, և կանխատեսվում է, որ այն կբերի 100 միլիոն դոլար։
Հսկայական անվտանգության գործողությանը մասնակցել է 5000 մարդ, և այցելուները պետք է անցնեին մետաղական դետեկտորների միջով։ Միջոցառման ընթացքում կարգուկանոնը պահպանելու համար օգտագործվել են նաև անօդաչու թռչող սարքեր և դեմքի ճանաչման տեսախցիկներ։
Գագան, որը վերջին անգամ Բրազիլիայում ելույթ է ունեցել 2012 թվականին, բեմ է բարձրացել իր ութերորդ՝ Mayhem ալբոմի աջակցության շրջագայության շրջանակներում։
Երգչուհին իր որոշ ելույթների համար ընտրել է բրազիլական թեմատիկայով զգեստներ, ինչպես նաև ազգային ֆուտբոլի հավաքականից ոգեշնչված զգեստներ։ «Դուք ինձ սպասել եք ավելի քան 10 տարի»,-դիմելով մեծ բազմությանը՝ հուզված ասել է Լեդի Գագան՝ ձեռքին բրազիլական դրոշ։

Бразильская полиция предотвратила теракт на концерте Леди Гаги, на который пришли более 2 млн человек (видео)
В Бразилии полиция предотвратила взрыв на концерте Леди Гаги на пляже Копакабана в Рио-де-Жанейро, который посетили более 2 млн человек, сообщает BBC.
Гражданская полиция штата Рио-де-Жанейро в сотрудничестве с министерством юстиции заявила, что подозреваемые набрали участников для совершения атак с использованием самодельных взрывчатых веществ, а план был направлен на получение известности в социальных сетях. Ответственный за план и подросток были арестованы.
Полиция заявила, что группа, спланировавшая атаку, распространяла разжигание ненависти, в основном в отношении детей, подростков и сообщества ЛГБТК+. Предполагаемый организатор был арестован за незаконное хранение огнестрельного оружия в южном штате Риу-Гранди-ду-Сул, а подросток был задержан за хранение детской порнографии в Рио. Ответственные также пропагандировали радикализацию подростков, включая членовредительство и жестокий контент «как форму принадлежности и вызова среди молодежи».
Министерство юстиции заявило, что подозреваемые назвали себя фанатами Леди Гаги, широко известными как «Маленькие монстры».
Концерт был оплачен городом в попытке оживить экономику Рио, и ожидается, что он принесет 100 миллионов долларов.
В ходе масштабной операции по обеспечению безопасности было задействовано 5000 сотрудников, а посетители должны были проходить через металлоискатели. Для обеспечения порядка на мероприятии также использовались беспилотники и камеры распознавания лиц.
Леди Гага, которая в последний раз выступала в Бразилии в 2012 году, вышла на сцену в рамках тура в поддержку своего восьмого альбома «Mayhem».
Певица выбрала костюмы с бразильской тематикой для некоторых своих выступлений, а также наряды, вдохновленные национальной футбольной командой. «Вы ждали меня больше 10 лет», – эмоционально сказала Леди Гага огромной толпе, держа в руках бразильский флаг.