Իսրայելը խախտել է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, Թեհրանն իրավունք ունի արձագանքել հարվածներին. Իրանի ԱԳՆ
Իրանի վրա Իսրայելի հարվածները ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտում են, և Թեհրանն իրավունք ունի արձագանքել դրանց, հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Իրանի վրա Իսրայելի հարվածները ՄԱԿ-ի կանոնադրության 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետի խախտում են և բացահայտ ագրեսիա են Իսլամական Հանրապետության դեմ։
Թեհրանն ունի օրինական իրավունք արձագանքել այս ագրեսիային՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի, և Իրանի զինված ուժերը չեն տատանվի պաշտպանել իրանական ազգը իրենց ողջ ուժով և իրենց ընտրած ձևով»,-ասվում է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության Telegram ալիքում հրապարակված հայտարարության մեջ։

Израиль нарушил устав ООН, Тегеран вправе ответить на удары – МИД Ирана
Удары Израиля по Ирану являются нарушением устава ООН, Тегеран вправе ответить на них, заявил МИД исламской республики.
«Удары Израиля по Ирану являются нарушением статьи 4, пункта 2 Устава ООН и открытой агрессией против исламской республики. Тегеран имеет законное право ответить на эту агрессию в соответствии со статьей 51 Устава ООН, и вооруженные силы Ирана не колеблясь будут защищать иранскую нацию всей своей мощью и тем способом, который они сами изберут», – говорится в заявлении, опубликованном в «Telegram»-канале МИД Ирана.