Հարցազրույց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հիմնադիր-նախագահ Շուշան Դոյդոյանի հետ
–Եթե գնահատելու լինենք 10 բալանոց սանդղակով, 2011թվականին Հայաստանում տեղեկատվական ազատությանն ի՞նչ գնահատական կտաք։
2011–ի ընթացքում տեղեկատվության ազատության ոլորտում բազմաթիվ նորարական նախաձեռնություններով է հանդես եկել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը։ Մասնավորապես արդիականացվեցին ՀՀ բոլոր մարզպետարանների ինտերնետային կայքերը, ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության կայքը, մեկնարկեց www.givemeinfo.am մոնիթորինգային վեբ նախագիծը։ Տեղեկատվության ազատության ոչ ֆորմալ կրթական կենտրոնում տարվա ընթացքում մեր մասնագետները վերապատրաստել են 340 քաղաքացիական և հանրային ծառայողների տեղեկատվության ազատության ոլորտում։ Միևնույն ժամանակ ԻԱԿ-ը 4 նոր դատական հայց է ներկայացրել այն մարմինների դեմ, որոնք խախտել են մեր՝ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը։ Այնպես որ, դեռևս հսկայական անելիքներ կան ոլորտը զագացնելուն ուղղված։ Դա կգնահատեի 7 բալ։
–2012–ն ընտրական տարի է։ Ըստ Ձեզ՝ լրատվամիջոցներն ընդգծված քարոզչությամբ կամ հակաքարոզչությամբ կզբաղվե՞ն, և ընդհանրապես ԶԼՄ–ում ի՞նչ տեղ կունենա խոսքի ազատությունը։
2012-ն իրոք փորձություններով լի տարի է լինելու լրատվամիջոցների համար: Այսօրվա լրատվական դաշտում, ցավոք, կա որոշակի գործիչների և կառույցների նկատմամբ հատուկ վերաբերմունք` դրական թե բացասական առումով, որը, կարծում եմ, առավել խորացված կզգացվի հատկապես նախընտրական շրջանում: Խոսքի ազատությունն առավել հաճախակի կենթարկվի բռնության, մասնավորապես մամուլի դեմ հարուցված դատական հայցերի թիվը կշատանա։ Լրատվամիջոցներում առավել կուժեղանա ինքնագրաքննությունը։
Մեր երկրում ինտերնետ տիրույթը վերջին շրջանում բավական ընդլայնվել է։ Ի՞նչ եք կարծում՝ էլեկտրոնային լրատվամիջոցներն ընտրական տարում որևէ բան կարո՞ղ են փոխել, և ընդհանրապես ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ։
Ընտրական տարում էլեկտրոնային լրատվամիջոցները նշանակալի դերակատարում են ունենալու: Դրանք առավել անկախ են իրենց հրապարակումներում, առավել անկաշկանդ, սակայն, միևնույն ժամանակ, խոսքի ազատության չարաշահումներն այստեղ առավել ակնհայտ են ու հաճախակի խոսքի անվերահսկելիության պատճառով։ Հայհոյանքը, զրպարտությունը հեղեղելու են էլեկտրոնային մամուլը։ Բայց և էլեկտրոնային մամուլը դաշտ է ապահովելու ազատ և անկաշկանդ քաղաքական այլընտրանքային խոսքի համար։
–Ի՞նչ միտում է նկատվում՝ Հայաստանում տեղեկատվական ազատությունը տարեցտարի առաջընթա՞ց, թե՞ հետընթաց է ապրում։
Անշուշտ, տեղեկատվության ազատությունն առաջընթաց է ապրում, կառավարման համակարգը տարեցտարի ավելի ու ավելի թափանցիկ և հրապարակային է դառնում, ներդրվել է էլեկտրոնային կառավարման համակարգը: Սակայն այս տարի մեր կողմից իրականացված լայնածավալ մոնիթորինգի արդյունքները վկայում են, որ տեղեկություն ստանալու հարցումների 30 տոկոսը մնում է անպատասխան։ Սա խիստ մտահոգիչ ցուցանիշ է։ Ինչ խոսք, մեղավորներն արժանանում են ամենախիստ հանրային քննադատության, հայտնվում են դատարանում մեր հարուցած գործերի արդյունքում և տեղեկատվությունը տրամադրում են դատարանում։

Шушан Дойдоян Интервью с основателем и председателем Центра свободы информации (ЦИС) Шушан Дойдоян
- Если оценивать по 10-бальной шкале, то какую бы Вы оценку дали свободе информации в Армении в 2011-ом году?
- В течение 2011-го года в сфере информационной свободы ЦИС выступил с множеством различных инновационных инициатив. В частности, были модернизированы интернет-сайты всех марзпетаранов РА, сайт Министерства территориального управления РА, стартовал веб-проект www.givemeinfo.am. В неформальном образовательном центре ЦСИ в течение года наши специалисты переподготовили 340 гражданских и общественных служащих в сфере свободы информации. В то же время, ЦИС представил 4 новых судебных иска против тех органов, которые нарушили наше право на получение информации. Так что, еще многое предстоит сделать в вопросе развития данной сферы. Я бы дала оценку в 7 баллов.
- 2012-й – год выборов. Как, по-вашему, СМИ будут заниматься подчеркнутой пропагандой или антипропагандой, и, вообще, какое место будет занимать свобода слова в СМИ?
- 2012-й для СМИ действительно будет годом, полным испытаний. На сегодняшнем новостном поле, к сожалению, имеется особое отношение к определенным деятелям и структурам, как в негативном, так и в позитивном плане, и это, считаю, более остро будет чувствоваться в предвыборный период. Свобода слова чаще будет подвергаться насилию, в частности, увеличится число судебных исков против прессы. В СМИ усилится самоцензура.
- В последнее время в нашей стране интернет-сфера весьма расширилась. Как Вы думаете, смогут ли электронные СМИ изменить что-либо в год выборов, и какое, вообще, влияние они могут оказать?
- В год выборов электронные СМИ будут играть значительную роль. Они более независимы в своих публикациях, более раскованы, однако, в то же время, злоупотребления свободой слова здесь более очевидны, и, зачастую, из-за ее неконтролируемости. Ругань и клевета наводнят электронную прессу. Однако электронная пресса обеспечит поле для свободного и непринужденного альтернативного политического мнения.
- Какая тенденция наблюдается: свобода информации в Армении из года в год переживает развитие или регресс?
- Безусловно, свобода информации переживает прогресс. Система управления из года в год становится более прозрачной и публичной, внедрена система электронного управления. Однако результаты проведенного нами в этом году широкомасштабного мониторинга свидетельствуют, что запросы на получение информации в 30% случаев остаются без ответа. Это довольно-таки беспокоящий показатель. Виновные удостаиваются самой жесткой общественной критики, в результате возбужденных на основе наших исков дел оказываются в суде, и предоставляют информацию уже там.