Էմմա Պետրոսյանը քոլեջների միաձուլումը ճիշտ չի համարում
ՀՀ կառավարության 2010թ. օգոստոսի 5-ի N 1055-Ն որոշման 11-րդ կետի համաձայն՝ երաժիշտ Ակսել Բակունցի տնօրինությամբ գործող Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջը պետք է վերակազմակերպվի՝ միացվելով երգչուհի Նադեժդա Սարգսյանի տնօրինությամբ գործող Երևանի մշակույթի պետական քոլեջին: Այս մասին «7 օր»-ին ասել են խմբագրություն այցելած Երևանի էստրադային և ջազային քոլեջի ներկայացուցիչները։
Մեկնաբանելով վերոնշյալ հանգամանքը՝ երգչուհի Էմմա Պետրոսյան «7օր»-ին ասել է, թե իր ցանկությունն է, որ Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջն ու Երևանի մշակույթի պետական քոլեջը չմիավորվեն, որովհետև ի սկզբանե երկար տարիներ ամեն մեկն իր առանձին գործունեությունն է ծավալել, և այն, ինչ արել է Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջը, չի արել Երևանի մշակույթի պետական քոլեջը։
-Ցանկալի կլինի, որ քոլեջը մնա որպես այդպիսին, որովհետև ինքը շատ լավ ավանդույթ ունեցող շենք է եղել և հիանալի դասավանդող աշխատակազմ է ունեցել, ես ինքս սիրով եմ հաճախել և ոչ մի դաս բաց չեմ թողել՝ լինելով կոնսերվատորիայի ուսանող,-ասել է նա։
Էմմա Պետրոսյանը նշել է, թե չի կարող գնահատել ու քննարկել մշակույթի նախարարի գործունեությունն այս հարցում, սակայն եթե որոշողը նախարարն է, և քոլեջները պետք է միաձուլվեն, ինքը դեմ է դրան։
-Նրանք երկուսն էլ առանձին գործունեություն են ծավալում, ունեն կոլեկտիվ, և վստահ եմ, որ այդ կոլեկտիվն էլ դեմ կլինի միավորվելուն. բնականաբար այն մեծ կդառնա, և որոշ մարդիկ դուրս կգան, աշխատատեղեր կկրճատվեն։ Ես այդ միասնությունը ճշգրիտ չեմ համարում։ Կարծում եմ, որ նրանք պետք է պայքարեն, որ նման բան չլինի։ Ես կցանկանայի, որ նրանք երկուսն էլ շարունակեին իրենց գործունեությունը՝ լինելով առանձին աշխատանքային մշակութային տներ,-ասել է երգչուհին։
Նրա խոսքերով՝ առկա է ոչ միայն կոլեկտիվների, այլև մասնագիտական խնդիր.
-Օրինակ, քոլեջում դասավանդում է Ռոբերտ Ամիրխանյանը, Երևանի մշակույթի պետական քոլեջում չկա նա, կամ եթե նույնիսկ կա, Ռոբերտ Ամիրխանյանը կհամաձայնի՞ այնտեղ դասավանդել։ Մենք իրավունք չունենք նրան ո՛չ վիրավորելու, ո՛չ կորցնելու, որովհետև երկրորդ Ռոբերտ Ամիրխանյան չունենք։ Բաբաթորոսյանը հիանալի մասնագետ է, մենք չենք կարող նրանց կորցնել, իսկ երկու քոլեջներն իրար միավորելու դեպքում նա, հնարավոր է, ուղղակի դուրս գա։ Եթե մենք մի քիչ ուշադիր լինենք, թե մենք ինչ ենք փոխում և ինչ անհատների ենք կորցնում, ես միանշանակ դեմ եմ,-ընդգծել է Է. Պետրոսյանը և հավելել, որ իրական մասնագետներն այսօր այնքան  քիչ են, որ ինքն ուղղակի սարսափում է, թե ինչ է լինելու 30 տարի հետո։

Эмма Петросян выступает против объединения колледжей
Согласно принятому в августе 2010г. решению правительства РА, Ереванский государственный колледж эстрадного и джазового искусства (директор - музыкант Аксель Бакунц) должен быть расформирован и присоединен к Ереванскому государственному колледжу культуры (директор - певица Надежда Саркисян). Кроме того, колледж культуры становится правопреемником колледжа эстрадного и джазового искусства, получая права и обязанности последнего. Об этом «7or» сообщили посетившие редакцию представители Ереванский государственный колледж эстрадного и джазового искусства
Комментируя вышеуказанное обстоятельство, певица Эмма Петросян сказала «7or», что ей не хотелось бы, чтобы колледжи были объединены, поскольку изначально каждый из них на протяжении многих лет вел самостоятельную деятельность.
«Желательно, чтобы колледж остался как таковой, поскольку у него есть очень хорошие традиции и там работали великолепные преподаватели. Будучи студенткой консерватории, я сама с удовольствием посещала его, не пропуская ни одно занятие», - признается певица.
Э.Петросян заявила, что не может оценивать и обсуждать деятельность министра культуры относительно этой проблемы, однако, если решающее слово в данном вопросе - за министром и колледжи должны быть объединены, то она выступает против этого.
«Я уверена, что работающий в этих колледжах коллектив также будет против присоединения. Естественно, коллектив станет больше, а рабочие места сократятся. Я не считаю это объединение правильным. Думаю, они должны бороться против этого. Мне бы хотелось, чтобы они продолжили свою деятельность самостоятельно», - сказала певица.
По ее словам, проблема не только в коллективах, но в профессионалах:
«Например, в колледже преподает Роберт Амирханян, но согласиться ли он преподавать в Ереванском государственном колледже культуры? Мы не имеем права ни обижать его, ни терять, поскольку второго Роберта Амирханяна у нас нет. Прекрасным специалистом является Бабаторосян. Мы не можем его потерять, а в случае объединения двух колледжей, возможно, он оставит работу. Если учитывать, каких людей мы теряем, то я однозначно против», - подчеркнула Э. Петросян и добавила, что настоящих специалистов сегодня так мало, что она просто приходит в ужас от мысли о том, что будет через 30 лет.