Ռաֆիկ Պետրոսյան. «Գովում են, որ մտնեն ՀՀԿ–ի ցուցակ»
«7օր»–ը ՀՀԿ–ական Ռաֆիկ Պետրոսյանից հետաքրքրվել է՝ ինչպես է նա վերաբերվում վերջին շրջանում Խոսրով Հարությունյանի, Արտաշես Գեղամյանի և այլոց կողմից ՀՀԿ–ին կրծքով պաշտպանելուն և շարունակ գովելուն, երբեմն նույնիսկ ավելի եռանդով, քան ՀՀԿ–ականներն են անում։
–Ես դրան լավ եմ վերաբերվում,–ասել է Ռ. Պետրոսյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀԿ–ին նրանք ոչ թե գովում են, այլ ներկայացնում են ճշմարտությունը։
Ռ. Պետրոսյանին չի կաշկանդում նաև այն, որ հիմա ՀՀԿ–ին պաշտպանում են մարդիկ, ովքեր նախկինում հայհոյում էին այժմ ՀՀԿ–ի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ինչպես, օրինակ, Արտաշես Գեղամյանը։
–Ես չեմ հիշում՝ Գեղամյանը երբ էր հայհոյում։ Էս քանի տարի է՝ ես տեսնում եմ, որ Գեղամյանը դրական է արտահայտվում հատկապես հանրապետության նախագահի կատարած քայլերի մասին,–պատասխանել է ՀՀԿ–ական պատգամավորը։
Իսկ կուզենա՞ր վերոնշյալ անձանց Ռ. Պետրոսյանն իրենց հետ տեսներ ՀՀԿ–ի ցուցակում.
–Ես չգիտեմ՝ մենք ընդեղ կա՞նք, որ նրանց էլ ուզենանք տեսնել, թե ոչ,–անկեղծացել է պատգամավորը,–բայց պարզ է, որ նրանց աշխուժացումը որոշ չափով նշանակում է, որ ուզում են մտնել ԱԺ, որևէ ճանապարհով մասնակցել երկրի քաղաքականությանը։ Բոլորն էլ հասկանում են դա։ Որ ձեռքի հետ էլ ՀՀԿ–ին գովում են, բնական է, որ ցանկանում են հասնել իրենց նպատակին, և օբյեկտիվորեն կարող են նաև այդպիսի տեսակետով հանդես գալ։
Ավելի հստակեցնելով իր խոսքերը՝ ՀՀԿ–ական պատգամավորն ասել է, որ այդ մարդիկ ՀՀԿ–ին գովում են, որպեսզի մտնեն նաև ՀՀԿ–ի ցուցակ։

Рафик Петросян: «Хвалят, чтобы войти в список РПА»
«7or» поинтересовался у депутата РПА Рафика Петросяна о его отношении к тому, что в последнее время Хосров Арутюнян, Арташес Гегамян и другие деятели яро защищают и восхваляют РПА, иногда с большим рвением, чем сами члены партии.
«Я хорошо отношусь к этому», - сказал Петросян, добавив, что они не восхваляют РПА, а говорят правду.
Петросяна не смущает и то, что РПА защищают люди, которые в прошлом оскорбляли нынешнего председателя партии Сержа Саргсяна, например, Арташес Гегамян.
«Я не помню, чтобы Гегамян оскорблял. Уже несколько лет, как Гегамян положительно отзывается о деятельности президента», - отметил депутат.
На вопрос о том, хотел бы он видеть вышеуказанных лиц в одном списке с собой, Петросян ответил:
«Я даже не знаю, есть ли в списке мы сами, чтобы сказать, хочу их видеть или нет. Ясно, что их активизация в определенной мере означает, что они хотят войти в Национальное собрание, каким-либо путем участвовать в политике государства. Все понимают это. Если заодно они хвалят РПА, то естественно, что хотят этим достичь своей цели. Объективно они могут выступать и с такой точкой зрения».
Поясняя свою мысль, депутат Рафик Петросян сказал, что эти люди хвалят РПА, чтобы войти в список партии.