Սարկոզիին «շան որդի» անվանած ֆրանսիացին դատապարտվել է ազատազրկման
Երկու ամսվա պայմանական ազատազրկման է դատապարտվել 23-ամյա ֆրանսիացին, ով վիրավորել էր Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին։ Այս մասին տեղեկացնում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
Դատի ժամանակ մեղադրյալը պարզաբանեց, որ «շան տղա» արտահայտությունը նա ասել է գտնվելով աֆեկտի վիճակում, քանի որ նա մինչ այդ վիճեկ էր իր սիրած աղջկա հետ։ Բացի այդ, մեղադրյալը նշել է, որ նա այդ արտահայտությունը Սարկոզիին չէր վերաբերվում։
–Ես կոնկրետ ոչ մեկին չեմ դիմել, և նույնիսկ չեմ էլ տեսել նախագահին։ Այնտեղ շատ մարդ կար, լրագրողներ և այլն, և նրանք որոշեցին, որ ես դա ասել եմ նախագահի հասցեին,– ասել է երիտասարդը։
Այնուամենայնիվ, դատարանում կասկածել են նրա խոսքերի ճշմարտացիության մեջ, իսկ վկա ոստիկանները նշել են, որ այդ արտահայտությունը կարող էր հնչել միայն նախագահի հասցեին, որովհետև նա գտնվում էր կին նախարարների շրջապատի մեջ։

Француз осужден за оскорбление Саркози
На два месяца условно осужден 23-летний гражданин Франции, оскорбивший президента страны Николя Саркози, передает ИТАР-ТАСС.
На суде обвиняемый пояснил, что он выкрикнул один раза фразу «сукин сын», находясь состоянии аффекта после ссоры с возлюбленной, к тому же, это не относилось к Саркози.
«Я ни к кому не обращался и даже не видел президента. Там было много народу, журналистов: они решили, что я говорю это первому лицу государства», - сказал в свою защиту подсудимый.
Служители Фемиды усомнились в достоверности этих показаний и пригласили в зал суда свидетелей, в том числе нескольких полицейских, отвечавших за обеспечение порядка. Один из комиссаров отметил, что «оскорбительные слова могли быть адресованы только президенту, поскольку тот находился в окружении женщин-министров».
После оглашения приговора осужденный заявил, что сожалеет о произошедшем. При этом он признал, «что у него не было уважительной причины», чтобы так ругаться.