Էրդողանը Մերկելից պահանջել է ներողություն խնդրել
Ինչպես փոխանցում են թրքական լրատվամիջոցները՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելից պահանջել է թրքական կողմից ներողություն խնդրել իր արած հայտարարությունների համար, որոնցում նա Հյուսիսային Կիպրոսում բնակվող թուրքերին ըստ էության մեղադրում է կիպրոսյան բանակցությունները փակուղի տանելու համար։
Երեկ ղեկավարող կուսակցության տարածքային առաջնորդների հետ հանդիպման ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, թե իրենք ակնկալում են, որ Մերկելը ներողություն կխնդրի թրքական կողմից, որը կղզու բանակցություններում համաձայնության հասնելու համար ամեն քայլի դիմում է։
Թուրքիայի վարչապետի խոսքերով՝ Մերկելի նմանօրինակ հայտարարություններն ու վերաբերմունքը նրա մասին հեռատես առաջնորդի տպավորություն չեն ստեղծում։

Эрдоган требует, чтобы Меркель попросила прощения
Премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган жестко раскритиковал федерального канцлера Германии Ангелу Меркель за ее высказывания по кипрской проблеме. Выступая на собрании правящей партии «Справедливости и развития», Эрдоган заявил, что высказывания Меркель «не соответствуют исторической науке и противоречат ее прежним высказываниям», сообщает «Регнум» со ссылкой на турецкие СМИ.
«Она не ориентируется в кипрской проблеме. Пусть госпожа Меркель попросит у нас прощения за свои слова. Она демонстративно хочет завоевать любовь греческой общины острова», - заявил Эрдоган.
Отметим, что после выступления канцлера ФРГ по вопросу решения кипрской проблемы, турецкий премьер посоветовал ей изучать историю.
Пресс-секретарь федерального канцлера ФРГ выступил с соответствующим ответным заявлением, в котором говорилось, что канцлер Германии не нуждается в уроках истории.