Հարցազրույց Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանի հետ
Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում ստեղծված այսօրվա իրավիճակն, ու ընդհանրապես Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման տարիները։
–Ես ընդհանրապես չեմ ուզում առանձին նախագահներին գնահատական տալ։ Այս համակարգը փտած է, տառապում է քաղցկեղով և պետք է վերանա։ Այսօր երկիրը «շողուլից ընկել է», և շտկելը բավական բարդ է։
–Այնուամենայնիվ, վերջին 3 տարիներին իրավիճակի սրման ու կտրուկ վատթարացման միտում չե՞ք նկատել։
–Գիտե՞ք ինչ, համաշախարհային մասշտաբով եթե վերցնենք, կապիտալիստական համակարգը ինքն արդեն խառնվել է իրար, ԱՄՆ–ի գլխավորությամբ դիմում է պատերազմների, ինչպես հիմա Իրանին է ահաբեկում, Սիրիային, Իրաքին, Աֆղանստանին։ Տանկերով, ռակետներով համակարգ չեն պահում, սա է ամբողջ էությունը, իսկ թե ով է երկրի նախագահը, դա այլևս նշանակություն չունի։ Ամբողջ համակարգը բռնկված է ճգնաժամով, իսկ Հայաստանը՝ ունենալով արտաքին պարտք 4 մլրդ, անընդհատ կախվածության մեջ է լինելու այլ երկրներից։ Այս համակարգը դատապարտված է և պետք է պատմությունից հեռանա։
Կար խոսակցություն, թե կոմունիստական երեք կուսակցությունները (Վազգեն Սաֆարյանի, Յուրա Մանուկյանի քաղաքական ուժերը և ձերը՝ ՀՀԿ–ն) կարող են միավորվել։ Որքանո՞վ է դա այսօր հավանական։
Անցյալ տարի կոմունիստական մեծ համագումարին Վազգեն Սաֆարյանը խնդրանքով դիմել էր՝ համատեղ գործողություններ ծավալելու, համագործակցելու կոչով։ Նույն հարցով դիմել էր նաև Յուրա Մանուկյանը։ Բայց Կենտկոմը որոշում է կայացրել ու սառեցրել է Մանուկյանի հետ հարաբերությունները, իսկ Սաֆարյանի հետ որոշ գործողություններ մենք արդեն արել ենք (մայիսի 1, Հաղթանակի օր և այլն)։ Հիմա մեր հանձնաժողովը (որը արդեն մեկ տարի է՝ աշխատում է) վերջնական եզրակացության կգա որոշ հարցերի շուրջ, այնուհետև մենք վերջնական որոշում կկայացնենք։
Յուրա Մանուկյանը ժամանակին հայտարարել էր, թե հնարավոր է համարում Հանրապետական կուսակցության հետ համագործակցելը։ Եթե ստացվի այնպես, որ Մանուկյանը հայտնվի ՀՀԿ–ի նախընտրական համամասնական ցուցակում, հնարավո՞ր է, որ դուք, այնուամենայնիվ, որևէ ձևաձափով համագործակցեք Մանուկյանի ու նրա կուսակցության հետ։
–Ո՛չ։ Կրկնում եմ՝ նախ կա համագումարի որոշումը այդ անձանց վերաբերյալ, երկրորդը՝ կա Կենտկոմի բյուրոյի որոշումը նրա հետ հարաբերությունները սառեցնելու մասին, իսկ մնացածը Յուրա Մանուկյանի և այդ կուսակցության գործն է. ով ում հետ պետք է գնա, ինչպես կգնա, ինչ ձևաչափով, դա իրենց գործն է, մենք ոչ մի առարկություն չենք անի այս հարցով, և տեղիք էլ չկա առարկելու։ Դա այդ կուսակցության, այսպես ասած՝ կուսակցության, որոշումն է։
Իսկ ձեր կուսակցություն մասնակցելո՞ւ է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։
Առաջիկա ընտրություններին մենք նախապատրաստվում ենք, բայց ունենք որոշ խնդիրներ, որոնք դեռևս լուծված չեն։ Այդ խնդիրները լուծելուց հետո մենք համապատասխան հայտարարությամբ հանդես կգանք։ Բայց որ գնալու ենք, և ժողովուրդը մեզ է սպասում, դրանում այլ կարծիք լինել չի կարող։ Դա ապացուցեցին նաև Ռուսաստանի ընտրությունները, որտեղ կոմունիստները կրկնապատկեցին իրենց ձայները։ Ժողովուրդը կարոտ է սոցիալիստական համակարգին, սոցիալական արդարությանը, մարդ լինելուն, դուրս եկեք փողոց և հարցրեք։

Интервью с первым секретарем Коммунистической партии Армении Рубеном Товмасяном
-Я не хочу давать оценки отдельно президентам. Эта система прогнила, страдает раком и должна быть ликвидирована. Сегодня страна вышла из колеи, и исправить это достаточно трудно.
-Тем не менее, Вы не наблюдали тенденции к обострению и ухудшению ситуации за последние 3 года?
-Знаете, если взять в мировом масштабе, то сама капиталистическая система зашла в тупик, во главе с США прибегает к войнам, терроризирует сейчас Иран, Сирию, Ирак, Афганистан. Танками и ракетами систему не содержат – вот в чем суть. Кто же является президентом – уже не имеет значения. Вся система охвачена кризисом, а Армения, имеющая внешний долг в 4 млрд. долларов, постоянно будет находиться в зависимости от других стран. Эта система обречена и должна уйти в историю.
-Были разговоры, что три коммунистические партии (политические силы Вазгена Сафаряна, Юры Манукяна и КПА) могут объединиться. Насколько это сегодня возможно?
-В прошлом году на большом коммунистическом съезде Вазген Сафарян обратился с просьбой развернуть совместные действия и призывом о сотрудничестве. С тем же вопросом обратился и Юра Манукян. Но  Центрком принял решение о замораживании отношений с Манукяном, а с Сафаряном мы уже провели некоторые совместные действия (1 мая, в День Победы и др.). Теперь наша комиссия, работающая уже почти год, придет к окончательному решению вокруг определенных вопросов, затем мы примем окончательное решение.
-Юра Манукян в свое время заявил, что считает возможным сотрудничество с Республиканской партией. Если получится так, что Манукян появится в пропорциональном списке РПА, то будете ли Вы, тем не менее, сотрудничать с Манукяном и его партией  в том или ином формате?
-Нет. Повторю, что есть решение съезда относительно этих лиц. Кроме того, есть решение политбюро Центркома о замораживании с ним отношений. Что касается остального, то это является личным делом Юры Манукяна и его партии: с кем он пойдет на выборы, как, в каком формате. В этом вопросе мы не будем высказывать каких-либо возражений – это решение их партии.
-Будет ли Ваша партия участвовать в предстоящих парламентских выборах?
-К предстоящим выборам мы готовимся, но у нас есть некоторые проблемы, которые пока остаются нерешенными. После их решения мы выступим с соответствующим заявлением. Но в том, что мы пойдем на выборы, и народ нас ждет, сомнений быть не может. Это доказали и выборы в России, на которых коммунисты удвоили свои голоса. Народ скучает по социалистической системе, социальной справедливости, по тому, чтобы чувствовать себя человеком. Выйдете на улицу и спросите.