Վահան Հովհաննիսյան. «Մենք ուզում ենք իշխանափոխություն»
Այսօրվա ասուլիսին պատասխանելով այն հարցին, թե քանի՞ տեղի է հավակնում ՀՅԴ–ն առաջիկա խորհրդարանում՝ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն ասել է, թե ցանկացած քաղաքական ուժ միշտ էլ ձգտում է ինչքան հանավոր է շատ տեղի։
–Մաքսիմալը 131 տեղ է, սակայն դա քիչ հավանական է։ Բայց մենք ձգտելու ենք իսկապես մեծամասնության՝ մենակ, թե դաշնակիցներով՝  այլ հարց է։ Մենք ուզում ենք իշխանափոխություն, իսկ իշխանափոխություն կարող է տեղի ունենալ, եթե ընդդիմությունը կարողանա իր ձայների քանակով որոշումներ  կայացնել։ Այ, հենց դրան էլ ձգտելու ենք մենք, և իհարկե՝ նաև որ ընդդիմության մեջ որոշիչ ձայն ունենանք,–ասել է նա։
Անդրադառնալով մեծամասնական տեղերում ՀՅԴ–ի թեկնածուներ ունենալու հարցին՝ Վահան Հովհաննիսյանն ասել է, թե տեսնելով այս տրամադրությունները՝ ՀՅԴ–ն շատ լավ հասկանում է, որ  100%–անոց համամասնական  ընտրակարգի անցնելու առաջարկը կարող է և չընդունվել կամ ընդունվել կամպրոմիսային տարբերակով՝ 110 համասնական և 21 մեծամասնական կամ 120 համամասնական ու 11 մեծամասնական և այլն։
–Հաշվի առնելով սա, եթե 100%–անոց համամասնականին անցնելը չընդունվի, ապա մենք մեծամասնական եթե ոչ բոլոր տեղերում, ապա շատ կարևոր վայրերում կունենանք մեր թեկնածուն կամ կարող ենք նաև այլ թեկնածուների պաշտպանել, ասենք՝ այլ ընդդիմադիր ուժերից առաջ քաշված,–ասել է նա։
Հարցին, թե ՀՅԴ–ն միշտ միայնակ է մասնակցել ընտրություններին, արդյոք այս անգամ դաշիքնո՞վ կգնա, թե՞ ոչ՝ Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանել է, թե այն, որ  Դաշնակցությունը միշտ մենակ  է գնացել, չի նշանակում, թե դա կանոն է։
–Դա նշանակում է միայն, որ քաղաքական իրավիճակը կամ ներկապնակը հնարավորություն չեն տվել։ Այպես որ հնարավոր է՝ գնանք բլոկով,–ընդգծել է նա։

Мы хотим смены власти - Ваан Ованнисян
Отвечая во время сегодняшней пресс-конференции на вопрос о том, на сколько мест претендует «Дашнакцутюн» на предстоящих парламентских выборах, руководитель парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян ответил:
«Максимум 131 место, однако это маловероятно. Но мы действительно будем стремиться к большинству. В одиночку или союзом – это другой вопрос. Мы хотим смены власти, а это может произойти лишь в том случае, если оппозиция сможет принимать решения большинством голосов. Именно к этому мы и будем стремиться».
Касаясь вопроса выдвижения кандидатов от АРФД на мажоритарных местах, Ованнисян отметил:
«Если принимать в расчет, что переход на 100% пропорциональную систему может быть не принят, то мы будем выдвигать наших кандидатов на самых важных участках. Возможно и то, что мы поддержим некоторых кандидатов, выдвинутых другими оппозиционными силами».
На вопрос о том, пойдет ли на этот раз АРФД на выборы в альянсе с другими силами, ведь она всегда участвовала на них отдельно, Ваан Ованнисян ответил:
«То, что  «Дашнакцутюн» всегда участвовала на выборах отдельно, еще не означает, что это правило. Это всего лишь значит то, что политическая ситуация не предоставляла подобной возможности. Так что, мы можем пойти на выборы блоком».