«Մեզանում տեղական ինքնակառավարումը երբևէ քաղաքականացված չի եղել»,–ասել է Դավիթ Հարությունյանը
-Մեզանում տեղական ինքնակառավարումը երբևէ քաղաքականացված չի եղել։ Սա այդ ընտրությունները շատ ավելի քաղաքական դարձնելու առաջին կարևոր փորձն է,- մամլո ասուլիսի ընթացքում խոսելով Երևանի ավագանու ընտրությունների մասին՝ ասել է ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը։
Բանախոսի կարծիքով՝ դա նշանակում է, որ երկրի զարգացման գործում քաղաքական կուսակցությունները պետք է ստանձնեն հիմնական դերը.
-Եթե այդ կուսակցությունները պատասխանատվություն չեն ստանձնում տեղական ինքնակառավարման մակարդակում, ապա  դա նշանակում է, որ նրանց դրսևորման համար միակ հնարավոր ասպարեզը Ազգային ժողովի ընտրություններն են։
Դավիթ Հարությունյանի հավաստմամբ՝ դա սկզբունքորեն նշանակում է, որ ԱԺ-ում կարող են հայտնվել կուսակցություններ, որոնք մինչ այդ երբևէ իրենց վրա որևէ պատասխանատվություն չեն վերցրել կամ չեն ունեցել որևէ մի դաշտ, որտեղ կարողանան իրենց պատշաճ դրսևորել։
-Դրանով էր պայմանավորված քաղաքական բարեփոխումների այս հատվածը։ Սա երկրում քաղաքական բարեփոխումներ կատարելու տեսանկյունից ընդամենը առաջին քայլն էր, և չի կարելի համարել միակը,- ասել է Դավիթ Հարությունյանն ու նշել, որ ինքը կանխատեսում է՝ հետագայում կարող է երկու նմանատիպ քայլ ևս լինել։
-Երկրորդ քայլը կլինի խոշոր համայնքներում Երևան քաղաքի մոդելի տարածումը։ Իսկ երրորդ քայլը կլինի այն, որ սահմանադրության փոփոխությունների շնորհիվ ՏԻՄ ընտրությունները ոչ թե տարրալուծված կլինեն ժամանակի մեջ, այլ կլինեն միաժամանակյա:
Դ. Հարությունյանն ասել է, որ այսօրվա Սահմանադրությամբ դա հնարավոր չէ, սակայն կարծիք է հայտնել, որ մի պահ է գալու, երբ մենք գնալու ենք նաև այդ քայլին։

Давид Арутюнян: «Местное самоуправление у нас никогда не было политизированным»
- Местное самоуправление у нас никогда не было политизированным. Это первая важная попытка сделать данные выборы более политическими, - говоря о выборах в авагани Еревана во время пресс-конференции, сказал депутат НС Давид Арутюнян.
По его словам, это означает, что главную роль в деле развития страны должны играть политические партии:
-Если эти партии не несут ответственности на уровне местного самоуправления, то это означает, что единственно возможной ареной, на которой они могут себя проявить, являются выборы в Национальное собрание.
По заверениям Давида Арутюняна, это означает, что в НС могут появиться партии, которые до этого не несли на себе никакой ответственности или не имели того поля, где они могли бы себя проявить должным образом.
-Этим был обусловлен этот этап политических реформ. Это был всего лишь первый шаг с точки зрения политических реформ в нашей стране, и его нельзя считать единственным, - сказал Давид Арутюнян и отметил, что он предвидит - в будущем могут также быть два подобных шага.
-Первым шагом будет применение в крупных общинах  модели города Еревана. А вторым шагом будет то, что благодаря изменениям в Конституции выборы в органы местного самоуправления будут проходить не разрозненно, а одновременно.
Д.Арутюнян сказал также, сегодняшняя Конституция этого не предполагает, однако,  по его мнению, придет момент, когда мы пойдем и на этот шаг.