Պարտվողականության լոկոմոտիվները
Վերջերս, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, հունահայ «Հայաստան» թերթին տված հարցազրույցում ակնարկեց փոխզիջումների հնարավորության մասին: Այս հարցազրույցով ավելի ամբողջականացավ պատկերացումը, որ Արցախն այլևս ֆակտոր չէ, այլ ընդամենը` Երևանի կցորդը: Խոսքը, մասնավորապես, պաշտոնական Արցախին է վերաբերվում: Բակո Սահակյանի ասածը դիվանագիտական հնարք չէր կամ Ադրբեջանի ռեակցիան ստուգելու համար արված հայտարարություն: Այն տրամաբանորեն շարունակում է Սերժ Սարգսյանի` 2010թ. գարնանը սիրիական «Ալ-Վաթանին» տված հարցազրույցում հնչեցրած միտքը` չենք բնակեցնում ազատագրված տարածքները, քանզի հանձնելու ենք:
Հայկական երկու հանրապետությունների բարձրագույն ղեկավարության պարտվողական այս տրամադրությունները լրացնելու է գալիս Արցախի թերբնակեցված շրջանների վերաբնակեցման խիստ ձևական գործընթացը, ավելի շուտ` վերաբնակեցման ծրագրի թաղումը:
Արտաքին քաղաքական խնդիրների մասին արտահայտվող Բակո Սահակյանն իր նախագահության տարիներին «ակնառու հաջողություններ» է ունեցել այս բնագավառում: Մասնավորապես նրան հաջողվել է ժողովրդավարության մակարդակով Արցախը հավասարեցնել Ադրբեջանին: «Ֆրիդըմ Հաուս» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից յոթ տարի անընդմեջ մասամբ ազատ տարածք համարվող Լեռնային Ղարաբաղը երկու տարի շարունակ համարվում է ոչ ազատ` զրկելով հայկական կողմերին և հայկական լոբբիին Արցախի ժողովրդավարությունը վկայակոչել հայանպաստ տարբեր ձեռնարկներում: Միջազգային արձագանքը չուշացավ. ԱՄՆ` Հայաստանից բացի միակ երկիրը, ով ֆինանսական օժանդակություն էր ցույց տալիս Արցախին, դադարեցրեց օգնությունը:
Միջազգային արձագանքը մի կողմ, ավտորիտարիզմի շունչն Արցախում զգացվում է նաև անզեն աչքով: Ընդդիմության բացակայություն, անկախ մամուլի չգոյություն, սեփականության և ազատ ձեռնարկատիրության իրավունքի կոպիտ խախտումներ, վախեցած և զգուշավոր հասարակություն:
Արցախում ավտորիտար ռեժիմի հաստատումն անձամբ Սերժ Սարգսյանի վաստակն է: Հենց նա է ՀՀ վարչապետ եղած ժամանակ պնդել Բակո Սահակյանի թեկնածության վրա: Սերժ Սարգսյանի ենթականներն են անմիջականորեն օգնել Բակո Սահակյանին Արցախի քաղաքացիական հասարակության դեմ կատարվող «օպերացիաներում»: Հետևաբար Արցախի վարկանիշի իջեցման պատասխանատվությունն անձամբ կրում է նաև ՀՀ գործող նախագահը:
Ի վերջո, կասեք դուք, ի~նչ միջազգային վարկանիշ, ի~նչ ժողովրդավարություն, ավելի կենսական հարցեր կան, ասենք` ստուգարքների միջնորդությունը, հասարակական կազմակերպություններին դոնորներից զրկելը կամ տարբեր անձանց աշխատանքից հանել տալը: Աʹյ սա է հիմնական աշխատանքը, որին պետք է ուղղված լինեն Արցախի իշխանությունների ջանքերը և նրանց հայրենապաշտպան գործունեությունը դյուզն ինչ քննադատողները պետք է լրջագույնս պատժվեն:
Իսկ մի՞թե այսպես չէ: Մի՞թե Արցախում հենց այսպիսի իշխանություններ չի ցանկացել ու արդեն իսկ ունի ՀՀ ներկայիս ղեկավարությունը: Չէ՞ որ Արցախում նման իշխանությունների առկայության դեպքում է միայն, որ ՀՀ նախագահը կարող է ռիսկ անել հայտարարել, թե ազատագրված տարածքները չեն վերաբնակեցվում, որովհետև հանձնվելու են:

Локомотивы пораженчества
На днях в интервью издаваемой в Греции армянской газете «Айастан» президент Арцаха Бако Саакян намекнул о возможности взаимных уступок. Данное интервью сделало целостным представление о том, что Арцах уже является не фактором, а всего лишь – придатком Еревана. Речь, в частности, об официальном Арцахе. Слова Бако Саакяна не являлись дипломатическим трюком или заявлением для проверки реакции Азербайджана. Они являются логическим продолжением мысли, озвученной Сержем Саргсяном весной 2010-го года в интервью сирийской газете «Аль Ватан» о том, что мы не заселяем освобожденные территории, поскольку сдадим их.
Дополняет эти пораженческие настроения высшего руководства двух армянских республик сугубо формальный процесс заселения освобожденных районов, вернее, провал программы заселения.
Высказывающийся о внешнеполитических проблемах Бако Саакян за годы своего президентства достиг в этой сфере «значительных успехов». В частности, в сфере демократии ему удалось уравнять Арцах с Азербайджаном. Международная правозащитная организация «Фридом Хаус», в течение семи лет признававшая Нагорный Карабах частично свободной территорией, вот уже два года подряд причисляет его к несвободным, лишая армянские стороны и армянское лобби возможности апеллировать демократией в Арцахе. Международная реакция не заставила себя долго ждать: США – единственное государство, кроме Армении, оказывавшее Арцаху финансовую помощь, прекратило ее.
Оставим в стороне международную реакцию, дух авторитаризма в Арцахе виден даже невооруженным глазом. Отсутствие оппозиции, независимой прессы, грубые нарушения права на собственность и свободное предпринимательство, напуганное и осторожное общество.
Утверждение в Арцахе авторитарного режима является личной заслугой Сержа Саргсяна: именно он настаивал на кандидатуре Бако Саакяна еще в бытность премьер-министром РА. Подчиненные Сержа Саргсяна оказали помощь Бако Саакяну в «операциях» против гражданского общества Арцаха. Следовательно, ответственность за падение рейтинга Арцаха несет и нынешний президент РА.
В конце концов, скажете вы, какой международный рейтинг, какая демократия, когда есть более важные вопросы, например, посредничество в проверках, лишение общественных организаций доноров или увольнение людей с работы. Вот в чем заключается основная работа, на которую направлены усилия властей Арцаха. Те же, кто критикуют их патриотическую деятельность, должны быть строго наказаны.
Разве не так? Разве не такую власть в Арцахе желали видеть (и уже видят) нынешние власти РА? Ведь в случае именно такой власти в Арцахе президент РА может рискнуть заявить, что освобожденные территории не заселяются, поскольку будут возвращены.