Հայաստանը Լիբանանում մտադիր է անցկացնել մշակութային օրեր
Փետրվարի 16-ին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը հանդիպումներ է ունեցել Լիբանանի մշակույթի նախարար Գաբի Լեյունի և Բեյրութի քաղաքապետ Բիլալ Համադի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ մշակութային ծրագրերի իրականացման մանրամասները և Երևան ու Բեյրութ քույր քաղաքների համագործակցության հեռանկարները:
Դեսպան Քոչարյանը նախարար Լեյունին և Բեյրութի քաղաքապետին փոխանցել է հայկական կողմի պաշտոնական հրավերները մասնակցելու ապրիլին Երևանում կայանալիք միջոցառումներին` նվիրված հայ գրատպության 500- ամյակին և 2012թ.Երևանը՝ գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակմանն առնչվող  տոնակատարություններին:
Դեսպան Քոչարյանը տեղեկացրել է նաև, որ 2012թ. աշնանը Հայաստանը Լիբանանում մտադիր է անցկացնել մշակութային օրեր, ինչը, զրուցակիցների համոզմամբ, կնպաստի երկկողմ մշակութային կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը: Մշակույթի նախարարի հետ քննարկվել է նաև Լիբանանում հայկական երաժշտական տարեկան փառատոն կազմակերպելու հնարավորության հարցը:

В Бейруте состоялось обсуждения армяно-ливанских культурных связей
16 февраля посол Армении в Ливане Ашот Кочарян провел встречи с министром культуры Ливана Габи Лейуном и мэром Бейрута Билалом Хамади.
В ходе встречи стороны обсудили детали реализации двусторонних культурных программ и перспективы сотрудничества между городами-побратимами Ереваном и Бейрутом.
Посол передал министру и мэру Бейрута официальные приглашения принять участие в предстоящих в Ереване в апреле мероприятиях, посвященных 500-летию армянского книгопечатания и празднествах в связи с провозглашением Еревана всемирной столицей книги 2012г.
Посол Кочарян также сообщил, что осенью 2012г. Армения намерена в Ливане провести дни культуры, что, по мнению собеседников, будет способствовать укреплению и углублению двусторонних культурных связей.
Кроме того, была обсуждена возможность проведения в Ливане ежегодного армянского музыкального фестиваля.