Ընթերցանությունն ամբողջ աշխարհում նվազել է 1 տոկոս, Հայաստանում` 90 տոկոս
Գրողները Facebook-ում խումբ են ստեղծել` պահանջելով ազատել գիրքն ավելացված արժեքի հարկից: Վաղը համապատասխան նամակը  հանձնվելու է ՀՀ վարչապետին։  Կախված պատասխանից՝ պարզ կլինի գրողների հետագա քայլերը: Այդ մասին այսօրվա ասուլիսին հայտնել է արձակագիր Արամ Պաչյանը՝ անդրադառնալով նախորդ տարվա վերջին ընդունված «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքին, ըստ որի` 20 տոկոսով պետք է թանկանա գիրքը: «Օրենքի ընդունումից հետո մտածում էինք, որ կփոխեն: Սակայն ոչ միայն չփոխեցին, այլ նաև իրենք էլ կոնկրետ չեն կարողանում բացատրություն տալ ու, թեև տարին պետք է գրքին նվիրված լիներ, հաշվի առնելով Հայ գրատապության 500-ամյակն ու Երևանը գրքի մայրաքաղաք հռչակելը, այս հարկը կանխում է դա»,–ասել է արձակագիրը։
Նույն ասուլիսին մասնակցող «Անտարես» հոլդինգի տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանն էլ նշեց, որ հանդիպել են ֆինանսների նախարարության աշխատակիցների հետ, ովքեր խոստացել են, որ 15-օրյա ժամկետում պարզաբանում կլինի: «Գիրքը հոգևոր ու մշակութային արժեք է և հարկային դաշտում պետք է արտոնություններ ունենա: Ինչի՞ հավասարվենք Ադրբեջանին ու վճարենք բարձր հարկ»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ եթե պետությունը լավ չվերաբերվի գրքին, հասարակությունն էլ լավ չի վերաբերվի: Արմեն Մարտիրոսյանն նշել է, որ ընթերցանությունն ամբողջ աշխարհում նվազել է 1 տոկոս, Հայաստանում` 90 տոկոս:

Чтение книг во всем мире сократилось на 1%, а в Армении – на 90%
В сети «Facebook» создана группа, которая требует освободить книги от налога на добавленную стоимость. Завтра соответствующее письмо будет передано  премьер-министру РА. В зависимости от ответа, будут предприняты дальнейшие шаги. Об этом во время сегодняшней пресс-конференции сообщил прозаик Арам Пачян, комментируя принятый в конце прошлого года закон «О внесении изменений и дополнений в закон РА о налоге на добавленную стоимость», согласно которому книги должны подорожать на 20%.
«Мы думали, что после принятия закона он будет изменен, однако этого не произошло. Они сами не могут дать конкретных объяснений. Хотя год и должен был быть посвящен книге, учитывая 500-летие армянского книгопечатания и провозглашение Еревана всемирной столицей книги, этот налог препятствует этому», - отметил Пачян.
Другой участник пресс-конференции, директор холдинга «Антарес» Армен Мартиросян отметил, что у них состоялась встреча с работниками министерства финансов, на которой было обещано, что в течение 15 дней все прояснится.
«Книга представляет собой духовную и культурную ценность, и должна иметь налоговые льготы. Зачем мы должны равняться на Азербайджан и платить высокий налог?», - сказал Мартиросян, подчеркнув, что, если государство будет плохо относиться к книге, так же к ней будет относиться и общество. Он также отметил, что чтение книг во всем мире сократилось на 1%, а в Армении – на 90%.