ՀՀ արտաքին պարտքը 3 568.197 մլն ԱՄՆ դոլար է
Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է պետական պարտքի մասին ՀՀ ֆինանսների նախարարության նախնական տվյալները։ Ըստ այդմ՝ ՀՀ պետական պարտքը (ներքին և արտաքին) 30.12.2011թ. դրությամբ կազմել է 1 592.712  մլրդ  դրամ,  որից  ներքին պարտքը՝ 216.209 մլրդ դրամ,  իսկ արտաքինը՝ 1 376.503 մլրդ դրամ  կամ 3 568.197 մլն ԱՄՆ դոլար:
Նշենք, որ 2012թ. մարտի 4–ին Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր.
–Ի տարբերություն Հունաստանի՝ մեր արտաքին պարտքը կառավարելի է և մեր համախառն ներքին արդյունքի 40 տոկոսն է կազմում։

Внешний долг РА составил 3 568.197 млн. долларов
Национальная статистическая служба Армении представила предварительные данные Министерства финансов РА относительно государственного долга страны. Согласно им, госдолг Армении (внутренний и внешний) по состоянию на 30.12.2011 г. составил 1 592.712 млрд. драмов, из которых внутренний долг – 216.209 млрд. драмов, а внешний – 1 376.503 млрд. драмов (или 3 568.197 млн. долларов).
Отметим, что во время встречи 4 марта 2012-го года с жителями города Сисиан премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил:
«В отличие от Греции, наш внешний долг управляем, и он составляет 40% внутреннего валового продукта».