Խաչատուր Քոքոբելյան. «Ընդդիմությունը մեկ խնդիր ունի՝ միասնական ուժերով պահպանել իր ձայները»
«Ազատ դեմոկրատական կուսակցության» նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը Հայաստանի քաղաքագետների միության կազմակերպած քննարկման ժամանակ հույս է հայտնել, որ իշխանությունը շահագրգիռ է ընտրություններն ազատ և արդար անցկացնելու հարցում։
–ԱԺ ընտրություններով «ստարտ է տրվում» մի նոր ժամանակաշրջանի, որը կավարտվի նախագահական ընտրություններով, և ակնհայտ է դառնում, որ ՀՀԿ–ն պետք է ավելի շահագրգիռ լինի լավ ընտություններ անցկացնելու հարցում, ինչը չի նշանակում, որ հենց էդպես էլ պետք է անեն։ Նրանք ծանրութեթև պետք է անեն ընտրակեղծիքի մեքենան կիրառելուց առաջ,–ասել է Քոքոբելյանը։
Նա համոզված է, որ ընտրությունների ամբողջ վերահսկողությունն ընկած է քաղաքական ուժերի վրա, բայց, դժբախտաբար, քվեարկության պահին հավուր պատշաճի վերահսկողություն չեն իրականացնում մի շարք պատճառներով։

Хачатур Кокобелян: «У оппозиции есть одна задача: совместными силами сохранить свои голоса»
Председатель партии «Свободные демократы» Хачатур Кокобелян выразил надежду на то, что власти заинтересованы в вопросе проведения свободных и справедливых выборов.
«Парламентскими выборами дается старт новому этапу, который закончится президентскими выборами, и становится очевидным, что РПА должна быть более заинтересованной в проведении хороших выборов, однако это не означает, что именно так они и поступят. Им нужно всё взвесить, прежде чем фальсифицировать выборы», – отметил он.
Он убежден, что весь контроль за выборами должны осуществлять политические силы, но, к сожалению, в момент голосования по ряду причин контроль на должном уровне не осуществляется.