Աշոտ Բլեյան. «Մեկ մլն դրամի չափով պարտադիր գրավը սահմանափակում է ընտրվողի իրավունքները»
Այսօր «Հենարան» մամուլի ակումբում «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանն անդրադառնալով ներքաղաքական իրավիճակին, մասնավորապես գալիք խորհրդարանական ընտրություններին, նշել է, որ ինքն այս ընտրություններից ակնկալում է ընտրողի և ընտրվողի իրավունքների իրացում.
–Եթե չափահաս քաղաքացիները ջանք չգործադրեն ազատ ընտրություններ անցկացնելու ուղղությամբ, ապա ոչինչ էլ չի փոխվի։ Եթե ես խաբվել եմ, ուրեմն թույլ եմ տվել, որ ինձ խաբեն։ Այսինքն՝ ընտրողը պետք է ավելի հետևողական լինի իր ընտրական իրավունքը պաշտպանելու հարցում։
Այս առումով Աշոտ Բլեյանը նաև նշել է, որ մտցնելով մեկ մլն դրամի չափով պարտադիր գրավ ոչ կուսակցականների համար խորհրդարանական ընտրություններին թեկնածություն առաջադրելու պարագայում, պետությունը սահմանափակում է ընտրվողի իրավունքները։

Обязательный залог в размере одного миллиона драмов ограничивает права кандидатов – Ашот Блеян
Говоря во время пресс-конференции в клубе «Энаран» о внутриполитической  ситуации в стране, в частности, о предстоящих парламентских выборах, директор образовательного центра «Мхитар Себастаци» Ашот Блеян заявил, что он ожидает от выборов реализации прав избирателей и кандидатов.
«Если совершеннолетние граждане не приложат усилий для проведения свободных выборов, то ничего не изменится. Если меня обманули, значит, я позволил, чтобы со мной так поступили. То есть, избиратель должен быть более последователен в вопросе защиты своего избирательного права», - отметил он.
Ашот Блеян также добавил, что, устанавливая в случае частных лиц обязательный залог для выдвижения своей кандидатуры в размере одного миллиона драмов, государство ограничивает права кандидатов.