Ռիկ Սանտորումը հաղթել է Հանրապետական կուսակցության նախնական ընտրություններում
Ինչպես հաղորդում է «Zman.com»–ը, Պենսիլվանիայի նախկին սենատոր Ռիկ Սանտորումը ԱՄՆ–ի Ալաբամա և Միսիսիպի նահանգներում մարտի 13–ին հաղթել է Հանրապետական կուսակցության ներսում տեղի ունեցած նախնական ընտրություներում։
Ալաբամա նահանգում քվեաթերթիկների կեսից ավելին հաշվելուց հետո Սանտորումը հավաքել է 35%, Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նյուտ Գինգրիչը՝ 30%, իսկ Մասաչուսետսի նախկին նահանգապետ Միթ Ռոմնին՝28%։
Միսիսիպի նահանգում քվեաթերթիկների 95%–ը հաշվելուց հետո Սանտորումը հավաքել է 33%, Գինգրիչը՝ 31%, իսկ Ռոմնին՝ 30%։
Այս տարվա նոյեմբերի 6–ին կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների Հանրապետական կուսակցության հիմնական թեկնածուներն են Միթ Ռոմնին և Ռիկ Սանտորումը։

Рик Санторум выиграл праймериз Республиканской партии в штатах Алабама и Миссисипи
Бывший сенатор от Пенсильвании Рик Санторум, по предварительным данным, победил на республиканских праймериз в штатах Алабама и Миссисипи, прошедших 13 марта. Об этом сообщается на сайте «ABC News».
Санторум набрал в Алабаме 35%. Второе место делят экс-спикер Палаты представителей Конгресса Ньют Гингрич и бывший губернатор Массачусетса Митт Ромни. У них пока по 29%.
В штате Миссисипи после подсчета 95 процентов голосов, Санторум набрал 33 %. Второе место в Миссисипи также занимает Гингрич, получающий 31 %голосов. Третий результат у Ромни - 30%.
Митт Ромни и Рик Санторум в настоящий момент считаются основными претендентами на выдвижение кандидатом в президенты США от Республиканской партии. На выборах, назначенных на 6 ноября 2012 года, кандидат-республиканец будет бороться с действующим президентом Бараком Обамой, выдвинувшимся на второй срок.