Ջորջ Քլունին ազատ է արձակվել
Ջորջ Քլունին ազատ է արձակվել՝ վճարելով 100 դոլար տուգանք։ Հանրահայտ դերասանին, նրա հորը՝ լրագրող Նիկ Քլունիին և մի շարք ամերիկացի կոնգրեսականների  ձերբակալել էին ուրբաթ՝ Վաշինգտոնում Սուդանի դեսպանատան դիմաց բողոքի գործողության ժամանակ։ Ակտիվիստները բողոքում էին Սուդանի կողմից Հարավային Սուդանի սահմանը փակելու դեմ։ Սահմանի փակումը խոչընդոտում է պարենի և այլ հումանիտար օգնության մուտքը երկիր։  Բողոքի գործողության մասնակիցները փակել էին դեսպանատան մուտքը և ոստիկանության մի քանի զգուշացումից հետո ձերբակալվել էին։
Ազատ արձակվելուց հետո Ջորջ Քլունին զրուցել է լրագրողների հետ և ասել, որ սա իր առաջին ձերբակալությունն է։ «Եվ հուսով եմ, որ վերջինն է»,–հավելել է դերասանը։
Ջորջ Քլունին «Satellite Sentinel Project» կազմակերպության համահիմնադիրներից է։ Այս կազմակերպությունը զբաղվում է Սուդանի զինված խմբավորումների մասին տեղեկություններ հավաքագրելով և վերլուծելով։ Կազմակերպությունը պարբերաբար զեկույցներ է պատրաստում Սուդանում առկա իրավիճակի վերաբերյալ, այդ թվում՝ ԱՄՆ–ի կառավարության համար։
Ավելի վաղ Քլունին ելույթ էր ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի միջազգային կոմիտեի լսումներին։ Նա նաև հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի և նախագահ Բարաք Օբամայի հետ և ներկայացրել Սուդանում տիրող իրավիճակը։

Джорджа Клуни освободили
Американский актер Джордж Клуни, арестованный во время акции протеста у здания посольства Судана в Вашингтоне, вышел на свободу, проведя в полиции несколько часов. Он заплатил штраф в размере 100 долларов США, сообщает «Lenta.ru».
После освобождения Клуни пообщался с журналистами, в частности, сообщил, что это первый в его жизни арест. «И, будем надеяться, последний», - добавил актер.
Клуни и другие активисты устроили акцию в знак протеста против того, что суданский президент закрывает границу с Южным Суданом, что затрудняет поставки туда еды и другой гуманитарной помощи. Участники акции заблокировали вход в посольство, несмотря на неоднократные предупреждения полиции.
В результате были арестованы Джордж Клуни, его отец, журналист Ник Клуни, правозащитник Мартин Лютер Кинг III, а также президент Национальной ассоциации содействия прогрессу цветного населения и несколько членов Конгресса США.
Ранее актер выступал на слушаниях в международном комитете сената конгресса США, а также рассказывал о своей поездке в Судан Клинтон и Обаме. По его словам, на границе Судана с Южным Суданом развивается гуманитарная катастрофа.