Վիճահարույց օրինագիծն ընդունվեց
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը 68 կողմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» վիճահարույց օրինագիծը: Դրան կողմ են քվեարկել կոալիցիոն ուժերը։ Խորհրդարանական ընդդիմությունը չի մասնակցել քվեարկությանը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, քվեարկությունից առաջ ՀՅԴ-ն 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել` փորձելով ձախողել օրինագծի ընդունումը։
Հիշեցնենք, որ ընդդիմությունը անընդունելի է համարում օրենքի նախագիծը` նշելով, որ դրանով սահմանափակվում են խորհրդարանի լիազորությունները։ Բացի այդ, ըստ օրինագծի ընդունման ընդդիմախոսների՝ նախադեպ է ստեղծվում օգտագործել զինված ուժերը ներքաղաքական գործընթացներում, ինչը հակասահմանադրական է: Օրինագիծը հակասահմանադրական էր որակել նաև Հանրապետական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը:

Законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения» принят во втором чтении
68 голосами «за» Национальное собрание РА приняло во втором чтении вызвавший много разногласий законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения». В голосовании приняли участие представители коалиционных сил, а парламентская оппозиция отказалась от участия.
Как уже сообщалось, сразу после начала заседания фракция АРФД попросила 20-минутный перерыв, пытаясь провалить принятие законопроекта.
Напомним, что оппозиция считает данный законопроект неприемлемым, отмечая, что он ограничивает полномочия парламента. Кроме того, по мнению оппонентов принятия законопроекта, он создает прецедент для использования вооруженных сил во внутриполитических процессах, что противоречит Конституции. Антиконституционной назвал данную инициативу и депутат от РПА Рафик Петросян.