ՀՀԿ–ն պատրա՞ստ է ազատ և արդար ընտրությունների
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանն այսօր վստահություն է հայտնել, որ գալիք ԱԺ ընտրություններն ազատ և արդար են անցնելու։ Պատգամավորի խոսքերով՝ դա ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությունն է։
Լրագրողների այն հարցին էլ՝ արդյոք այս շաբաթ ԱԺ–ի կողմից ընդունված «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը, որը հանրապետական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանի բնորոշմամբ՝ հակասահմանադրական է, չի՞ հակասում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման գաղափարին, Լեռնիկ Ալեքսանյանը պատասխանել է, որ ինքն այդ օրենքը հակասահմանադրական չի համարում.
–Դա Ռաֆիկ Պետրոսյանի կարծիքն է։ Արդարադատության նախարարն էլ ասել է, որ օրենքը չի հակասում Սահմանադրությանը։ Այն կոչված է կանխարգելելու հակասահմանադրական գործողությունները։
Հարցին էլ՝ կարելի՞ է ակնկալել, որ այդ օրենքը չի օգտագործվի քաղաքական պայքարում, Լեռնիկ Ալեքսանյանը հավաստիացրել է, որ կարելի է ոչ միայն ակնկալել, այլև համոզված լինել։
Նշենք, որ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը հնարավորություն է տալիս բանակն օգտագործել հանրահավաքները ցրելու նպատակով։

РПА готова к свободным и справедливым выборам?
Во время пресс-конференции член парламентской фракции РПА Лерник Алексанян выразил убеждение, что предстоящие парламентские выборы пройдут свободно и справедливо. По словам депутата, таково поручение президента РА.
На вопрос журналистов, не противоречит ли идее свободных и справедливых выборов принятый на этой неделе парламентом законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения», который депутат от РПА Рафик Петросян назвал антиконституционным, Лерник Алексанян ответил, что не считает данный законопроект таковым.
«Это мнение Рафика Петросяна. Министр юстиции сказал, что закон не противоречит Конституции. Он призван предотвратить антиконституционную деятельность».
На вопрос же, можно ли ожидать, что этот закон не будет использован в политической борьбе, Лерник Алексанян заверил, что можно быть в этом уверенными.
Отметим, что закон «О правовом режиме чрезвычайного положения» дает возможность использовать армию для разгона митингов.