Այսօր տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է
1882թ. մարտի 24-ին Ռոբերտ Կոխը հայտնաբերել է տուբերկուլյոզի հարուցիչը: 1982 թվականից ողջ աշխարհում յուրաքանչյուր մարտի 24 նշվում է որպես տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օր, որի հիմնական նպատակն է առավել համախմբված և արդյունավետ դարձնել տուբերկուլյոզի դեմ պայքարը:
Տուբերկուլյոզն առողջապահության առավել բարդ խնդիրներից մեկն է ողջ աշխարհում: Ամեն տարի աշխարհում գրանցվում է տուբերկուլյոզի մոտ 9 մլն նոր դեպք, և 2 մլն մարդ մահանում է այս հիվանդությունից:
Հայաստանում տուբերկուլյոզի դեմ պայքարն իրականացվում է ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 28-ի թիվ 52 արձանագրային որոշմամբ հաստատված «2007-2015թթ. տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային ծրագրի շրջանակներում», որի հիմքում ընկած են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մոտեցումները և նպատակները:

24 марта - Международный День борьбы с туберкулёзом
24 марта 1882 года немецкий ученый - бактериолог Роберт Кох открыл возбудителя туберкулеза. Им оказалась палочка, названная в его честь – палочка Коха (бациллой Коха, микобактерия туберкулеза). Это было великое открытие начала 19 века. С этого периода и берет свое официальное начало раздел медицины, изучающий профилактику, диагностику и лечение больных туберкулезом – фтизиатрия.
В 1993 году Всемирной организацией здравоохранения туберкулез был объявлен мировым бедствием, а день 24 марта — Всемирным днем борьбы с туберкулезом.
Ежегодно в мире туберкулезом заболевает около 9 миллионов человек и умирает 1,6 миллионов человек, большинство из которых — жители развивающихся стран.
Правительство Армении в декабре 2006 года одобрило Национальную программу по борьбе с туберкулезом на 2007-2015 гг. и график ее реализации. Обнаружение больных туберкулезом, лечение и дальнейший контроль в Армении осуществляется бесплатно.