Քաղաքագետ. «Ադրբեջանն իր հույսը դրել է համակիրների վրա»
Այսօրվա ասուլիսին անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հնարավոր ուղիներին՝ Ալեքսանդր Մանասյանը նշել է, որ բանակցությունների հաջողությունը կախված է հարցադրումների ձևակերպումից.
–Ինչպիսի ձևաչափով էլ ընթանան բանակցությունները, նրանց հաջողությունը կախված է խնդրի ձևակերպումից, որը պետք է համապատասխանի փաստերին և այսօրվա դրությամբ առկա փաստաթղթերին։
Ալեքսանդր Մանասյանը նաև նշել է, որ Ադրբեջանը փորձում է փոխել բանակցությունների ձևաչափը (որպես միջնորդ հանդես գա ոչ թե Ֆրանսիան, այլ ամբողջ Եվրամիությունը), քանի որ հույսը դնում է ԵՄ–ում իր համակիրների վրա.
–Ադրբեջանը փորձում է բանակցություններ ներգրավել Եվրամիությանը, քանի որ ԵՄ–ի երկրների շարքում ունի համակիրներ։ Դա է այդ ջանքերի միտումն ու հույսը։
Բանախոսը նաև նշել է, որ դա ավելի կխճճի իրավիճակը, և այդ հակամարտության լուծումը կհետաձգվի մոտ 40 տարով։ Իսկ թե Հայաստանի համար դա ձեռնտու կլինի, թե ոչ, ըստ միջազգայնագետի, կախված է միայն ՀՀ քաղաքականությունից ու ջանքերից։

Политолог: «Азербайджан возлагает надежду на своих сторонников в ЕС»
Касаясь во время пресс-конференции возможных путей решения Карабахского конфликта, политолог Александр Манасян отметил, что успех переговоров зависит от постановки вопроса:
«В каком бы формате не шли переговоры, их успех зависит от формулировки проблемы, которая должна соответствовать фактам и имеющимся на данный момент документам».
Он также отметил, что Азербайджан пытается поменять формат переговоров (чтобы посредником выступала не Франция, а ЕС), так как возлагает надежду на своих сторонников в Европейском союзе.
По его словам, это еще больше запутает ситуацию, и решение данного конфликта затянется еще на 40 лет. Будет ли это на руку Армении, добавил он, зависит только от политики и усилий РА.