«Հայ գիտնականն այսօր հավաքարարից քիչ է վաստակում»
«Հայաստանում երիտասարդ գիտնականին այսօր ոչ մի բան չի հրապուրում, որպեսզի նա զբաղվի գիտությամբ։ Ընդամենը 32 հազ. դրամով նա չի կարող գիտությամբ զբաղվել: Ստիպված նա կամ երկու աշխատանք է անում, ինչը շեղում է գիտությունից, կամ հեռանում է երկրից: Հայ գիտնականն այսօր հավաքարարից ավելի քիչ է վաստակում»,–այսօրվա ասուլիսին ասել է «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» նախաձեռնության անդամ Արթուր Մովսիսյանը։
Նախաձեռնության մեկ այլ անդամ՝ Արամ Ջիվանյանն էլ նշել է, որ այսօր Հայաստանում գիտնականի միջին տարիքը 58-ն է, որը առաջիկայում կդառնա 59:

Ученый сегодня получает меньше, чем уборщица - Артур Мовсисян
«Сегодня в Армении молодого ученого ничего не привлекает к тому, чтобы он занимался наукой. Всего за 32 тыс. драмов он не может заниматься ею. Он вынужденно либо работает в двух местах, либо уезжает из страны. Армянский ученый сегодня получает меньше, чем уборщица», - сказал сегодня во время пресс-конференции член инициативы «Требуем увеличения финансирования науки» Артур Мовсисян.
Другой член инициативы Арам Джаванян, в свою очередь, отметил, что сегодня в Армении средний возраст ученого составляет 58 лет, который вскоре увеличится на 1 год.