Վիկտոր Բուտը դատապարտվել է 25 տարվա ազատազրկման
Նյու Յորքի դաշնային դատարանը հրապարակել է ռուս գործարար Վիկտոր Բուտի գործով մեղադրական վճիռը և 25 տարվա ազատազրկման դատապարտել մեղադրյալին։ Բացի այդ, Վիկտոր Բուտը 15 մլն. դոլար տուգանք պետք է վճարի։ Նա մեղավոր է ճանաչվել զենքի անօրինական վաճառքի համար։ Ինքը՝ Բուտը, իրեն մեղավոր չի ճանաչել և հայտարարել է, թե քրեական գործը քաղաքական բնույթ է կրում։
Վիկտոր Բուտը ձերբակալվել էր 2008թ. Թաիլանդում՝ ԱՄՆ կառավարության պահանջով, որը նրան մեղադրում էր զենքի անօրինական վաճառքի համար. ԱՄՆ կառավարության վարկածով՝ Բուտը կոլումբիացի ապստամբներին փորձել է զենք մատակարարել։ 2010թ. նոյեմբերին Բուտը տեղափոխվել է ԱՄՆ, իսկ 2011թ. նոյեմբերի 2–ին ատենակալների դատարանը գործարարին մեղավոր է ճանաչել  ներկայացված մեղադրանքների բոլոր կետերով։

Виктор Бут получил в США 25 лет тюрьмы
Федеральный суд Южного округа Нью-Йорка огласил приговор Виктору Буту, в ноябре 2011 года признанному виновным в сговоре с целью контрабанды оружия. Россиянину назначена мера наказания в виде 25 лет лишения свободы и штрафа в 15 млн. долларов.
Адвокаты предпринимателя считают, что Бута могут экстрадировать в Россию, несмотря на то что США этого не практикуют.
Отметим, российский предприниматель был арестован в Таиланде в 2008г. по запросу американских властей, обвинявших его в незаконной торговле оружием, в частности в попытке поставить крупную партию оружия колумбийским повстанцам из группировки «Революционные вооруженные силы Колумбии» (FARC). В ноябре 2010г. Бут был экстрадирован в США, а 2 ноября 2011г. суд присяжных в Нью-Йорке признал его виновным по всем четырем пунктам обвинения, в частности в сговоре с целью убийства американских граждан, контрабанде оружия и поддержке терроризма.