Մայիսի 6-ին կայանալիք ընտրությունները միայն խորհրդարանական ընտրություններ չեն, այլև՝ կառավարության ընտրություն: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության համաձայն՝ պատգամավորների մեծամասնությունը ձևավորվում է կառավարությունը: Հետևապես՝ այս կամ այն կուսակցությանը քվե տալով՝ հասարակությունը ոչ միայն ընտրում է պատգամավորներին, այլև վստահում է երկրի կառավարումը կոնկրետ կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքի՝ իրական կոալիցիայի համար հիմքեր ձևավորելով:
Կարծում եմ՝ նախընտրական այս փուլում արժե անկեղծ գնահատական տալ երկրի այսօրվա իրավիճակին, մատնանշել դրա պատճառները և շատ ընդհանուր գծերով առաջարկություններ անել, թե ինչպես կարելի է շտկել իրավիճակը:
Անզեն աչքով անգամ տեսանելի է, որ երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը ծանր է. այս չորս տարիներին մենք ոչ միայն դոփել ենք տեղում, այլև մի շարք ուղղություններով նահանջ ենք ապրել: Այսօր համախառն ներքին արդյունքն ավելի փոքր է, քան 2008թ., աղքատությունը ավելացել է շուրջ կես միլիոն մարդով, արտաքին պետական պարտքը գրեթե եռապատկվել է և տարեվերջին կհատի 4 միլիարդ դոլարի շեմը, էապես իջել է ժողովրդի կենսամակարդակը, քանզի գնաճը ոչ միշտ է հաջողվել պահել թիրախային միջակայքում, և բնաչության եկամուտների աճը համահունչ չի եղել գնաճին:
Որո՞նք են այս վիճակի հիմնական պատճառները:
Առաջին, կառավարության կանխատեսելու ունակությունը եղել է շատ թույլ: Նման ունակությունը կարևորագույն հատկանիշ է արտաքին ճգնաժամերի ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու և սեփական տնտեսության զարգացումը ճիշտ ծրագրելու համար:
Երկրորդ, այս չորս տարիների ընթացքում համապետական կամ տարածաշրջանային բնույթի որևէ մեծ ծրագիր չի իրականացվել. դրանց մասին միայն խոսվել է` Հայաստան-Իրան երկաթգիծ, նոր ատոմակայան, Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղի, Համահայկական բանկ, Գյումրիի տեխնոպարկ, ֆինանսական կենտրոն և այլն: Այս ծրագրերից ոչ մեկը կյանքի չի կոչվել: Մեծ ծրագրերի իրականացումը կարևորագույն խթան է ու շարժիչ ուժ տնտեսական աճի համար:
Երրորդ, իշխանությունները լուրջ խնդիր են ունեցել նաև կառավարման հարցերում` առաջադրված խնդիրները լուծելու գործում հետևողականություն չի եղել, մի ձեռքը չի իմացել, թե մյուսն ինչ է անում, իշխանությունների և բիզնեսի սերտաճումը ավելի է խորացել, նկատվել են տնտեսության կենտրոնացման միտումներ, ինչպես նաև սեփականության վերաբաշխման վտանգավոր գործընթացներ:
Չորրորդ, ելնելով զուտ քաղաքական նպատակահարմարությունից, ինչպես նաև նեղ անձնական, հատվածական և կուսակցական շահերից, իշխանությունները չեն համարձակվել իրականացնել տնտեսության զարգացման համար խիստ կարևոր երկրորդ և երրորդ սերնդի բարեփոխումները:
Հինգերորդ, կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը սխալ թիրախներ է նախանշել: Անցած չորս տարում նշակետ է վերցվել սղաճի զսպումը և մեծացող բյուջեի կատարումը: Երկու դեպքում էլ իշխոնությունները դիմել են այնպիսի միջոցների, որոնք միայն խոչընդոտել են տնտեսական աճը: Առաջինի դեպքում վարել են զսպողական դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականություն, պարբերաբար և հետևողական բարձրացրել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը և ազգային ռեզերվների հաշվին պայքարել դրամի արժեզրկման դեմ: Այս բոլորը տնտեսական աճի անտիդոտներ են: Ինչ վերաբերում է բյուջեին, ապա այն իրականացվել է ոչ այնքան ստվերի, որքան փոքր ու միջին բիզնեսի հաշվին, որը մեր տնտեսության ողնաշարն է և որի՝ հարկային պարտավորություններով ծանրաբեռնումը միմիայն խոչընդոտում է տնտեսական աճին:
Այդ թերությունները կարելի է շուտափույթ շտկել և երկիրը դնել կայուն զարգացման ուղու վրա: Դրա համար անհրաժեշտ է նախ ազատ և արդար ընտրությունների արդյունքում ստեղծել նոր կառավարություն, որտեղ ներգրավված կլինեն պրոֆեսիոնալներ՝ ունակ ճիշտ կանխատեսումներ անելու, ստեղծագործական միտք բանեցնելու, մեծ ծրագրեր իրականացնելու և երկիրն արտաքին աշխարհի համար բացելու, ինչպես նաև ժողովրդական աջակցության այնպիսի պաշար ունենալու, որը նրան համարձակություն կտա կյանքի կոչել նույնիսկ ամենախորքային բարեփոխումները:
Եվ վերջապես, այս կառավարությունը իր գործունեության հիմնական թիրախ պետք է ընտրի տնտեսական աճը, աշխատատեղերի ստեղծումը և յուրաքանչյուր քաղաքացու կենսամակարդակի շարունակական բարձրացումը: Մյուս բոլոր տնտեսական խնդիրներին պետք է նայել միայն ու միայն վերը նշված թիրախների համատեքստում:

Выборы 6 мая - это не только избрание парламента, но и избрание правительства. Согласно положениям Конституции  Армении, правительство формируется парламентским большинством. Следовательно, давая свой голос в пользу той или иной партии, общественность не только избирает парламентариев, но и доверяет управление страной конкретной партии или блоку партий, формируя основы для реальной коалиции.
Думаю, что на данном предвыборном этапе, стоит дать искренние оценки нынешней ситуации в стране, указать на причины и дать  общую обрисовку предложений выхода из создавшейся ситуации. Даже невооруженным глазом видно, что социально-экономическая ситуация в стране плачевна, все эти четыре года мы не только топчемся на месте, но и переживаем регресс по ряду направлений. Уровень ВВП сегодня намного ниже, чем в 2008 году; уровень бедности возрос на полмиллиона человек; внешний долг государства практически утроился и к концу года перейдет планку в 4 млрд долларов; существенно снизился уровень жизни граждан, поскольку не всегда удавалось удержать уровень инфляции в запланированном коридоре, а рост доходов населения не соответствовал уровню инфляции.
В первую очередь, правительство продемонстрировала слабые навыки прогнозирования. Подобные навыки важны для минимизации влияния внешних кризисов и правильного программирования собственной экономики.
Во-вторых, в течение этих четырех лет не было реализовано ни одной общереспубликанской или региональной программы, о них только говорилось. Железная дорога Армения-Иран, новая атомная станция, автотрасса Север-Юг, Всеармянский банк, Технопарк в Гюмри, финансовый центр и прочее – ни одна из этих программ не была воплощена в жизнь. Реализация крупных программ – важный  стимул и движущая сила экономического роста.
В-третьих, у властей были серьезные проблемы и по вопросам управления – в деле решения проблем не было последовательности, одна рука не знала, что делает другая, сращение власти и бизнеса еще более углубилось, отмечались тенденции централизации экономики, а также опасные процессы перераспределения собственности.
В-четвертых, исходя исключительно из политической целесообразности, а также узких личностных, групповых и партийный интересов, власти не посмели реализовать столь важные для экономики реформы второго и третьего поколения.
В-пятых, правительством были избраны ошибочные цели экономической политики. Последние четыре года, когда в качестве цели было избрано сдерживание инфляции и выполнение растущего бюджета. В обоих случаях власти прибегали к методам, которые только препятствовали экономическому росту. В первом случае велась сдерживающая денежно-кредитная и налогово-бюджетная политика, периодически и целенаправленно повышалась ставка рефинансирования и за счет национальных резервов не допускалось снижение курса драма. Все это является антидотом экономического роста.
Что касается бюджета, то он выполнялся не столько за счет сокращения теневой экономики, сколько за счет малого и среднего бизнеса – «позвоночника» нашей экономики, высокая загруженность налоговым бременем, которого препятствует экономическому росту.
Для этого необходимо сначала посредством проведения свободных и справедливых выборов сформировать новое правительство, в состав которого войдут профессионалы, способные делать правильные прогнозы, имеющие креативный подход для реализации крупных программ и открытия страны внешнему миру, а также имеющие такой запас общественного содействия, который позволит реализовать даже самые глубокие реформы.
И, наконец, основной мишенью деятельности этого правительства должно стать  обеспечение экономического роста, создание рабочих мест и последовательное повышение уровня жизни граждан. К решению остальных экономических проблем следует подходить именно в контексте вышеуказанной мишени.