ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանի հայտարարությունը ԱԺ–ում
Ազգային ժողովի քառօրյայի հայտարարությունների ժամին «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանն անդրադառնալով թուրքական իշխանությունների կողմից վերջերս հնչող հայտարարություններին, ասել է.
-Թուրքական իշխանությունները հայկական իշխանություններին սպառնում են 40 հազար հայերին Թուրքիայից վերադարձնել տնտեսական–քաղաքական մահակի կիրառմամբ: Իշխանական լրատվամիջոցները փորձում են պնդել, թե դրանք ներքին սպառման համար են։
Վարդան Խաչատրյանը հայտարարել է, թե տպավորությունն այնպիսինն է, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյանները մեզ հետ հարաբերություններում խաղարկում են չար և բարի ոստիկանի հոգեբանական ճնշման մեխանիզմը, որին հավատ ընծայելը ճակատագրական սխալ կարող է լինել ՀՀ համար:
-Թուրքիայի հետ ընթացող անպտուղ բանակցությունների արդյունքում, օտարում է առաջացել ՀՀ գլխավոր դաշնակց՝ հայկական Սփյուռքի և հայրենիքի միջև, ինչն անհապաղ իրեն զգացնել տվեց «Եվրատեսիլ»-ի քվեարկության ժամանակ: Այս վտանգավոր զարգացումը կանխելու համար կոչ ենք անում իշխանություններին՝ տեսանելի ժամանակամիջոցում վճռական միջոցներ ձեռք առնել հայ-թուրքական հարաբերություններում այն հանգրվանը ապահովելու համար, որը պայմանավորված էր, կամ այդ բանակցություններն անհապաղ ընդհատել ի շահ հայ ժողովրդի միասնականության:

Заявление депутата НС Вардана Хачатряна в НС
В час объявлений очередной парламентской четырехдневки депутат от «Жарангутюн» Вардан Хачатрян, возвращаясь к последним заявлениям турецких властей, сказал:
-Турецкие власти угрожают армянским тем, что вернут в Армению 40 000 армян с применением политико-экономической дубинки. Провластные же СМИ пытаются убедить нас, что это делается для внутреннего потребления.
Хачатрян заявил также, что высокопоставленные турецкие чиновники в отношениях с нами играют в злого и доброго полицейского, и вера в эту игру может стать фатальной ошибкой для РА.
-В результате бесплодных переговоров с Турцией произошло отчуждение между Спюрком и Родиной, что дало себя почувствовать во время голосования конкурса «Евровидения». Для того, чтобы предотвратить это опасное развитие, мы призываем власти в видимые сроки предпринять радикальные меры в армяно - турецких отношениях, чтобы обеспечить то, о чем было договорено, или срочно прекратить переговоры во имя единства армянского народа.