Դիտորդները հայտնել են՝ Սիրիայում զինադադար է
Սիրիայում ռազմական գործողությունները դադարեցվել են։ «Ֆրանս–Պրես» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այդ մասին հայտնել են Սիրիայում գտնվող միջազգային դիտորդները։ «Syrian Observatory of Human Rights» բրիտանական իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները  գործակալությանը հայտնել են, որ զինադադարի հաստատումից մեկ ժամ հետո իրավիճակը խաղաղ է մնում երկրի բոլոր շրջաններում։
ՄԱԿ–ի և ԱՊԼ–ի հատուկ ներկայացուցիչ Քոֆի Աննանի առաջարկած՝ խաղաղ կարգավորման ծրագրի համաձայն, որը հաստատել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, ռազմական գործողությունները պետք է ամբողջությամբ դադարեցվեին ապրիլի 12–ին՝ Երևանի ժամանակով առավոտյան ժամը 7–ին։ Նախորդ օրը Սիրիայի ՆԳ նախարարությունը հայտարարել էր, որ նշված ժամանակին կդադարեցնի բոլոր գործողությունները ապստամբների դեմ։ Սակայն իշխանությունները չեն խոստացել  զորքերը քաղաքներից դուրս բերել՝ հայտարարելով, թե պատրաստ են դիմակայել զինյալ խմբավորումների ցանկացած հարձակմանը։
Այս առիթով Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան Ասադին մեղադրել են  խաղաղ կարգավորման ծրագրից շեղվելու համար և սպառնացել ՄԱԿ–ի պատժամիջոցներ կիրառել։ Ենթադրվում էր, որ զինված ուժերի ստորաբաժանումները Սիրիայի  քաղաքներից դուրս կբերվեն դեռևս ապրիլի 10–ին։

Наблюдатели объявили о начале перемирия в Сирии
Боевые действия в Сирии прекратились. Об этом, как сообщает «France-Presse», 12 апреля объявили присутствующие в стране международные наблюдатели.
Как сообщили представители британской правозащитной организации «Syrian Observatory for Human Rights», через час после наступления перемирия обстановка остается спокойной во всех районах страны.
Согласно плану мирного урегулирования в Сирии, предложенному спецпосланником ООН и Лиги арабских государств Кофи Аннаном, и одобренному сирийским президентом Башаром Асадом, боевые действия в стране должны были полностью прекратиться 12 апреля в 6 утра по местному времени. Накануне сирийское МВД объявило, что к назначенному времени прекратит все операции против повстанцев. Однако,вывести войска из городов власти не обещали, объявив о готовности противостоять любым нападениям со стороны «вооруженных группировок».
Приступить к подготовке перемирия сирийские власти должны были 10 апреля. Предполагалось, что правительственные войска первыми начнут покидать сирийские города. Однако во вторник и в среду продолжали поступать сообщения об обстрелах и штурмах населенных пунктов.
В связи с этим многие страны усомнились в готовности Сирии соблюдать условия перемирия. Так, 10 апреля правительства Франции и Великобритании обвинили сирийские власти в срыве мирных договоренностей и пригрозили Асаду санкциями ООН.