Սերժ Սարգսյանն անձամբ է խնդրում Գեղամյանի, գեներալ Մանվելի ու մյուսների համար. «Հավատանք, որ փոխենք» շարքից (տեսանյութ)
Նախընտրական քարոզչության շրջանակներում երեկ ՀՀԿ համամասնական ցուցակը գլխավորող Սերժ Սարգսյանը հանդիպում էր Երևանի Արաբկիր համայնքի բնակիչների հետ։ Ավելի ճիշտ կլինի ասել, որ Սարգսյանը հանդիպում էր Արաբկիր համայնքում գտնվող պետական հիմնարկների աշխատողների ու գործարար Արտակ Սարգսյանի (Արտակ՝ «SAS»–ի) բերած մարդկանց հետ։ Գաղտնիք չէ, որ «արաբկիրի» ընտրողներին հիմնականում կամավոր պարտադիր սկզբունքով էին հավաքել հարթակի շուրջ։
Ինչպես պարզ դարձավ Սարգսյանի ելույթից՝ նա շարունակում է անձամբ քարոզել ՀՀԿ–ի մեծամասնական թեկնածուների օգտին։ Թեկնածուներն այդ հիմնականում գործարարներ են կամ կիսակրիմինալ դեմքեր։
Եթե հիշում եք, ամիսներ առաջ գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ ղեկավարը հայտարարեց, թե իրենք ամեն ինչ անելու են, որպեսզի գործարարությունը տարանջատվի իշխանությունից և պետական համակարգից։ Նախընտրական այս շրջանը ցույց է տալիս, որ Սերժ Սարգսյանը շատ սկզբունքային գործիչ է և հետևողականորեն տարանջատում է գործարարությունն իշխանությունից՝ ամեն կերպ ձգտելով խորհրդարան տանել Սամվել Ալեքսանյանին, Արտակ Սարգսյանին և այլոց։
Ուշագրավն այն է, որ երեկ Սերժ Սարգսյանը «արաբկիրցիներից» բառացիորեն խնդրում էր ձայն տալ ոչ միայն ՀՀԿ–ի առաջադրած մեծամասնական թեկնածուների, այլ նաև ՀՀԿ համամասնական ցուցակի օգտին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀԿ համամասնական ցուցակում են հայտնվել Արտաշես Գեղամյանը, գեներալ Մանվելը և այլ կարկառուն սերժականներ, ստացվում է, որ Սերժը դռնեդուռ ընկած քարոզում է, որպեսզի, օրինակ, Գեղամյանը պատգամավոր դառնա։
Փաստորեն, Գեղամյանը տունը հանգիստ նստած սպասում է, թե երբ է Սերժն իր համար ձայներ հավաքելու, որպեսզի պատգամավոր դառնա։ «Մալադեց» Գեղամյանին, որ երկրի նախագահին կարողանում է աշխատեցնել իր օգտին։ Ասեմ, որ նախագահը գլուխ չի պահում, լավ է աշխատում։ Մարզից Երևան է գալիս ու Երևանից գնում մարզ։ Եվ այդ ամենը «Քե՛զ համար, Շուշա՛ն», «Քե՛զ համար, Արտա՛շ», «Քե՛զ համար, Մանվե՛լ», «Քե՛զ համար, Սամվե՛լ» ծրագրի շրջանակներում։
Կարելի է միայն պատկերացնել, թե ինչ օրն է ընկել Սերժ Սարգսյանը և որքան թույլ են նրա դիրքերը, որ ստիպված է դառնալ սամվելալեքսանյանների, մհերների, սասերի և գեղամյանների գովազդային գործակալը։
Սրանից մի քանի տարի առաջ ո՞վ կպատկերացներ, որ իրար «մարդասպան», «ղումարբազ» ու «դհոլ» որակումները տված գործիչներն այսքան կինտեգրվեն։ Իրոք, որ պետք է հավատալ, որ փոխվել կա աշխարհում, և կա մի իրավիճակ, երբ մարդը դառնում է «դհոլի» համար հարթակ բարձրացող և «դհոլի» համար քվե խնդրող սովորական քարոզիչ։

Серж Саргсян лично просит за Гегамяна, генерала Манвела и других (из цикла «Поверим, чтобы измениться»)
14 апреля, в рамках предвыборной кампании, возглавляющий пропорциональный список РПА Серж Саргсян встречался с жителями столичного района Арабкир. Точнее говоря, Саргсян встречался с людьми, которых привели работники расположенных в районе Арабкир государственных учреждений и предприниматель Артак Саркисян (Артак «SAS»). Не секрет, что «арабкирских избирателей» в основном собрали по добровольно-принудительному принципу.
Как стало ясно из выступления Саргсяна, он продолжает лично пропагандировать за мажоритарных кандидатов РПА, которые в основном являются предпринимателями или полукриминальными элементами.
Если помните, несколько месяцев назад, во время встречи с предпринимателями, председатель РПА заявил, что они сделают все, чтобы предпринимательство было отделено от власти и государственной системы. Нынешний предвыборный период показывает, что Серж Саргсян является весьма принципиальным деятелем и последовательно отделяет предпринимательство от власти, всячески стремясь провести в парламент Самвела Алексаняна, Артака Саркисяна и других.
Примечательно то, что в субботу Серж Саргсян буквально просил «арабкирцев» проголосовать не только за выдвинутых РПА мажоритарных кандидатов, но и за пропорциональный список РПА. Учитывая то обстоятельство, что в пропорциональном списке РПА оказались Арташес Гегамян, генерал Манвел и другие выдающиеся сержевцы, выходит, что Серж стучится во все двери, агитируя за то, чтобы депутатом стал, скажем, Гегамян.
Фактически, Гегамян спокойно сидит дома и ждет, пока Серж соберет для него голоса, чтобы он стал депутатом. Молодчина Гегамян, раз может заставить президента работать на него! Скажу, что президент не сачкует и работает на славу, разъезжая из марза в Ереван, и обратно. И все это в рамках программы «“Для тебя, Шушан!”, “Для тебя, Арташ!”, “Для тебя, Манвел!”, “Для тебя Самвел!”».
Можно представить, до чего дожил Серж Саргсян и насколько слабы его позиции, что он вынужден стать рекламным агентом самвелалексанянов, мгеров, сасов и гегамянов.
Кто бы мог всего несколько лет назад представить, что обменивавшиеся такими эпитетами, как «убийца», «картежник» и «барабан» деятели, настолько интегрируются. Действительно, пока в мире есть принцип «поверить, чтобы измениться», будет и ситуация, когда человек будет становиться  обычным пропагандистом, поднимающимся на трибуну ради «пустого барабана» и просящем для него голоса.