Սաթիկ Սեյրանյան. «ԱԺ–ն դառնում է անդեմ, գորշ ու անորակ զանգված»
Այսօր ԱՄՆ Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտը Մամուլի ազգային ակումբի հետ համատեղ բանավեճ էր կազմակերպել մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված անկուսակցական թեկնածուների միջև։ Թիվ 4 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Սաթիկ Սեյրանյանն ասել է, թե մեծամասնականով առաջադրված մյուս թեկնածուները չունեն ծրագրեր։
Սաթիկ Սեյրանյանը ներկայացրել է իր կարգախոսը՝ «Խմբագրենք Ազգային ժողովը»։ Նրա խոսքով՝ Ազգային ժողովը խմբագրման կարիք ունի այն իմաստով, որ պետք է տարանջատել կարևորն ու անկարևորը.
–Տարիների ընթացքում տեսնում ենք, որ ԱԺ–ն դառնում է անդեմ, գորշ ու անորակ զանգված, մարդիկ ստիպողաբար են բերվում աշխատանքի,–ասել է Սաթիկ Սեյրանյանը։
Նա նաև ասել է, թե շատ մարդիկ չեն հասկանում պատգամավորի դերը։ Քաղաքացիները դիմում են այնպիսի հարցերով, որոնցով պետք է դիմեին ՏԻՄ–ի ներկայացուցիչներին՝ վերելակ նորոգել, ասֆալտապատել փողոցները և այլն։ Մեղավորությունը, Սաթիկ Սեյրանյանի կարծիքով, նաև թեկնածուներինն է, ովքեր նմանատիպ խոստումներ են տալիս։ Դա հիմնականում իշխանական թեկնածուներն են, իշխանությունն էլ օգտագործելով իր լծակները՝ կատարում է նմանատիպ աշխատանքներ՝ վերագրելով դրանք իր թեկնածուին։
Թեկնածուն անդրադարձել է նաև ընտրակաշառքների խնդրին և զգուշացրել, որ վաճառելով իր ձայնը՝ քաղաքացին զրկվում է իր պատգամավորի վրա ազդելու հնարավորությունից։
–Եթե մարդը գնել է ձայնը, ապա ընտրողը այլևս ոչ մի պարտք ու պահանջ չի կարող ներկայացնել պատգամավորին,–ասել է Սաթիկ Սեյրանյանը։

НС становится безликой, серой и некачественной массой – Сатик Сейранян
Во время предвыборных дебатов выдвинувшая свою кандидатуру в 4 избирательном округе главный редактор газеты «168 часов» Сатик Сейранян заявила, что у других выдвинувшихся по мажоритарной системе беспартийных кандидатов нет программы.
Она прокомментировала свой лозунг «Отредактируем Национальное собрание» отметив, что парламент нуждается в редактировании в  том смысле, что нужно отделить важное от неважного.
«На протяжении лет мы видим, что НС становится безликой, серой и некачественной массой. Людей принудительно приводят на работу», - подчеркнула Сейранян.
Она также отметила, что многие не понимают роль депутата. Граждане обращаются по таким вопросам, по которым должны были обращаться к представителям органов местного самоуправления, например, ремонт лифта, асфальтирование улиц и так далее.
По мнению Сейранян, виноваты в этом и кандидаты от власти. Они дают подобные обещания и, используя рычаги власти, выполняют их, преподнося это в качестве своей заслуги.