Ընտրությունների վերահսկողության միասնական շտաբը դիմելու է Սահմանադրական դատարան
Այսօր Հայաստանի քաղաքագետների միության Ընտրությունների վերահսկողության միասնական շտաբի աշխատանքները ներկայացրել է ՀՔՄ նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը։ Նա նշել է, թե համար մեկ հարցը ընտրացուցակների խնդիրն է եղել։ Ըստ ՀՔՄ նախագահի՝ ընտրացուցակները ակնհայտորեն ուռճացված են, և եթե դրանք չմաքրվեն, ընտրությունները կարժեզրկվեն։
Այս խնդրի լուծման տարբերակները քննարկվել են ընտրությունների վերահսկողության միասնական շտաբի լիագումար նիստում, և շտաբի անդամները եկել են այն եզրակացության, որ ապօրինությունների դեմ պայքարելու միակ միջոցը ընտրությունների մասնակիցների ցուցակի հրապարակումն է։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ շտաբը դիմելու է Սահմանադրական դատարան՝ խնդրանքով, որ հակասահմանադրական ճանաչվեն և արգելափակվեն Ընտրական օրենսգրքի այն կետերը, որոնք թույլ չեն տալիս հրապարակել այդ ցուցակները։ ՀՔՄ նախագահն ասել է, թե չի կարելի նույնացնել ընտրությունների քվեարկության գաղտնիությունը և ընտրություններին մասնակցելու գաղտնիությունը։
Նա նաև հայտնել է, որ շտաբի անդամ կուսակցությունները, որոնք խորհրդարանում ունեն խմբակցություններ, դիմելու են Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով արագացնել այդ հարցի քննարկումը։

Единый штаб по контролю за выборами обратится в Конституционный суд
Сегодня в Союзе политологов Армении работу Единого штаба по контролю за выборами представил глава СПА Амаяк Ованнисян. Он отметил, что вопросом номер один была проблема избирательных списков. По его словам, эти списки явным образом раздуты и, если они не будут «очищены», то выборы обесценятся.
Варианты решения данной проблемы были обсуждены на пленарном заседании единого штаба по контролю за выборами, и его члены пришли к заключению, что единственным методом борьбы с незаконностями является публикация списков проголосовавших избирателей.
Учитывая это обстоятельство, штаб обратится в Конституционный суд с просьбой признать неконституционными и прекратить действие тех пунктов Избирательного кодекса, которые не позволяют публиковать эти списки.
Амаяк Ованнисян отметил, что нельзя приравнивать тайность голосования к тайности участия в выборах.   Он также сообщил, что партии-члены штаба, которые имеют в парламенте свои фракции, обратятся в Конституционный суд с требованием ускорения обсуждения данного вопроса.