Վարդան Օսկանյան. «Արդյունքները չեն արտացոլում ժողովրդի կամքը»
Ընտրությունների վերաբերյալ «ՍիվիլՆեթի» հարցերին պատասխանել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ԲՀԿ անդամ Վարդան Օսկանյանը:
-Պարոն Օսկանյան, ինչպե՞ս կգնահատեք ընտրությունների արդյունքները:
-Ես համոզված եմ, որ ընտրությունների հրապարակված արդյունքները չեն արտացոլում ժողովրդի կամքը: Բացատրեմ՝ ինչու: Ասվում է, որ քվեարկել է ավելի քան 1,5 միլիոն քաղաքացի, որը մոտավորապես 160 հազարով ավելի է 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններին քվեարկածների թվից, այն դեպքում, երբ 2007-ից այս կողմ Հայաստանից հեռացել է շուրջ նույնքան մարդ: Սա նշանակում է, որ քվեարկողների թիվը ուռճացված է մի քանի հարյուր հազարով, և պարզ է, թե այդ ձայները ուր են գնում: Զուտ թվաբանական այս կասկածը ամրագրվեց նաև քվեարկածների ուռճացված ցուցակների հրապարակումով, ինչպես նաև բոլոր այն ինստիտուցիոնալ խախտումներով, որոնք տեղի ունեցան ընտրության օրվա առաջին ժամից սկսած: Ուստի, եթե այդ քվեարկողների ուռճացված քանակը հանենք ընդհանուր գումարից և այդքան թիվ նվազեցնենք իշխող կուսակցության ստցած ընդհանուր թվից, բոլոր կուսակցությունները կուենային իրենց ճիշտ հարաբերակցությունը, որի դեպքում խորհրդարանում քաղաքական ուժերի բոլորովին այլ կոնֆիգուրացիա կլիներ:
-Հանրապետական կուսակցությունն իր ստացած քվեներով կարող է միայնակ կառավարություն կազմել: Այս պայմաններում հնարավոր համարո՞ւմ եք կոալիցիան, եթե ԲՀԿ-ին նման առաջարկ լինի:
-Ես կտրականապես դեմ կլինեմ նման կոալիցիային: Ես հաճախ եմ ասել, որ եթե մի քաղաքական ուժ միայնակ բացարձակ մեծամասնություն ունի, նրա հետ կոալիցիա կազմելը որևէ խնդիր չի լուծում և որևէ հակաշիռ չի ստեղծում խորհրդարանում:

Вардан Осканян: «Результаты не отражают волю народа»
-Я убежден, что опубликованные результаты выборов не отражают волю народа. Объясню почему. Говорится, что голосовало более 1,5 миллиона граждан, что приблизительно на 160 тысяч больше числа проголосовавших на парламентских выборах 2007г. И это в том случае, когда после 2007г. из Армении уехало примерно столько же людей. Это значит, что число проголосовавших раздуто на несколько сот тысяч, и ясно, куда идут эти голоса. Сугубо арифметически это сомнение было закреплено и публикацией раздутых списков обладающих право голоса, а также всеми теми институциональными нарушениями, которые произошли с первого часа дня выборов. Поэтому, если вычтем это раздутое число голосовавших из общей суммы и настолько уменьшим полученное правящей партией число, то все партии получили бы свое правильное соотношение, в случае которого в парламенте была бы совершенно иная конфигурация сил.
-Может ли РПА с полученными ею голосами сформировать правительство в одиночку? Если ППА будет предложено сформировать коалицию, то считаете ли Вы это возможным в данных условиях?
-Я буду категорически против подобной коалиции. Я часто говорил, что, если у какой-то политической силы есть абсолютное большинство, то формирование с ней коалиции не решает никакой проблемы и не создает никакого противовеса в парламенте.