Լիբիայի գաղտնի բանտերում Քադաֆիի 4 հազ. կողմնակից է պահվում
Երեկ Լիբիայում ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Իան Մարտինը հայտնել է, որ լիբիական բանտերում պահվում են այդ երկրի նախկին առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի 4 հազ. կողմնակիցներ, որոնցից շատերը՝ գաղտնի բանտերում, որտեղ խոշտանգումների են ենթարկվում։
ՄԱԿ–ի ներկայացուցչի տվյալներով՝ «հեղափոխական բրիգադների» հսկողության տակ գտնվող բանտերի կալանավորները զրկված են արդար դատարանի առջև կանգնելու հնարավորությունից։
Մարտինը մտահոգություն է հայտնել նաև մի շարք նոր օրենքների առնչությամբ, որոնք ընդունել է Լիբիայի ազգային անցումային խորհուրդը։ Նա մասնավորապես նշել է համաներման մասին օրենքը, որը  ապստամբների կողմնակիցներին ազատում է քրեական հետապնդումից։ Միաժամանակ, մեկ այլ օրենք հանցագործ է հռչակում բոլոր նրանց, ովքեր գովում են Լիբիայի նախկին առաջնորդին։
Լիբիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ արդեն իսկ վերահսկում են երկրի բոլոր բանտերը, այնինչ գործնականում դրանցից շատերը մինչ այժմ էլ  «հեղափոխական բրիգադների» վերահսկողության տակ են։

В секретных ливийских тюрьмах находятся 4 тыс. сторонников Каддафи
В ливийских тюрьмах находятся 4000 сторонников убитого диктатора Муаммара Каддафи, причем многие из них содержатся в засекреченных учреждениях, где подвергаются пыткам. Об этом в четверг, 10 мая, сообщает «France-Presse» со ссылкой на представителя генерального секретаря ООН в Ливии Иана Мартина.
Речь идет о тюрьмах, контролируемых так называемыми «революционными бригадами». Согласно заявлению ООН, заключенные из этих тюрем просто лишены возможности предстать перед справедливым судом.
Представитель ООН также выразил озабоченность некоторыми новыми законами, принятыми Национальным переходным советом Ливии. Мартин упомянул, в частности, закон об амнистии, который освобождает от уголовного преследования всех тех, кто воевал на стороне повстанцев во время гражданской войны. В то же время другой закон, принятый НПС, автоматически возводит в ранг преступника всех, кто «прославляет диктатора».