Բունդեսվերին թույլատրել են ծովահենների դեմ պայքարել նաև ցամաքում
Գերմանիայի խորհրդարանը մայիսի 11–ին օրենք է ընդունել, որով  բունդեսվերին՝ Գերմանիայի զինված ուժերին, թույլատրում է Սոմալիի ծովահենների դեմ պայքարել ոչ միայն ծովում, այլև ցամաքում։ Օրինագծին կողմ է քվեարկել   570 պատգամավորից 305–ը։
Այսուհետ գերմանացի զինվորներն ու սպաները հնարավորություն կունենան ծովահենների դեմ ռազմական գործողություններ իրականացնել ոչ միայն Սոմալիի տարածքային ջրերում, այլև այդ երկրի տարածքում։ Բացի այդ, գերմանական ռազմանավերը և ուղղաթիռները իրավունք են ստացել գնդակոծել ծովահենների ափամերձ հենակետերը։
Միաժամանակ, Գերմանիայի ԱԳ նախարար Գվիդո Վեստերվելլեն հայտարարել է, թե Գերմանիան  ծովահենների դեմ խոշոր ցամաքային գործողություններ չի նախատեսում։ Խոսքը միայն Սոմալիի տարածքում փրկարարա–որոնողական գործողությունների մասին է։

Бундесверу разрешили бороться с пиратами на побережье Сомали
Немецкий парламент 11 мая принял закон, позволяющий бундесверу (ВС Германии) бороться с пиратством не только в территориальных водах Сомали, но и на побережье этой страны. Соответствующую инициативу правительства поддержали 305 из 570 депутатов. Кроме того, корабли и боевые вертолеты получили право обстреливать опорные пункты пиратов, расположенные на расстоянии не более двух километров от линии прибоя.
При этом министр иностранных дел Германии Гидо Вестервелле заявил, что его страна не планирует проведение масштабных наземных операций против пиратов. Речь может идти лишь о поисково-спасательных миссиях на территории Сомали.
Отметим, что сомалийские пираты в последние годы стали одной из главных опасностей для судоходства в западной части Индийского океана. Только в 2011 году ущерб от их деятельности составил более 7 миллиардов долларов. Для обеспечения безопасности судов в этом районе развернуты боевые корабли различных стран мира, включая немецкие.