Արամ Սարգսյան. «Մեր դիվանագիտությունն «արխային» նստած նայում է, թե ադրբեջանցիներն ինչ են անում»
Պատասխանելով «7օր»-ի հարցին, թե ի՞նչ գնահատական է տալիս Գերմանիայի Բունդեսթագի ընդունած բանաձևին, ըստ որի՝ «ԼՂ հակամարտության հետ կապված հակամարտող կողմերը պետք է կատարեն բոլոր բանաձևերը, որոնք ընդունել է ՄԱԿ-ը, ինչպես նաև Եվրախորհրդի և ԵԱՀԿ բոլոր համապատասխան եզրակացություններն ու որոշումները», ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանն ասել է.
-Ինչպես միշտ, մեր դիվանագիտությունն «արխային» նստած նայում է, թե ադրբեջանցիներն ինչ են անում։ Ադրբեջանցիները հայտարարում են, մենք ասում ենք՝ դե լավ, ո՞վ է նրանց լսում։ Եթե որևէ երկրի հետ համապատասխան լուրջ աշխատանք է տարվում, իսկ գումարը բոլոր տեղերում է աշխատում, ուրեմն այնտեղ կարող է և հաջողության հասնել ադրբեջանական սուտը։ Մեր տեսանկյունից՝ ադրբեջանցիներն աբսուրդի են հասել, բայց փաստացի՝ նրանց այդ սուտը տեղ է հասնում։
Ա. Սարգսյանը նշել է, թե մեր դիվանագիտությունը քարոզչության տեսանկյունից «շատ թույլ» է աշխատում։
-Իհարկե, մեծ վտանգ եմ տեսնում, որովհետև եթե այդ բանաձևերն անընդհատ շեշտվեն, կնշանակի, որ մենք ստիպված ենք լինելու անընդհատ պայքարել հետևանքների դեմ։ Ոչ թե պատճառն ենք վերացնում, այլ հետևանքների դեմ ենք պայքարում,-ընդգծել է ՀԴԿ նախագահը։

Арам Саргсян: «Наша дипломатия «преспокойно» сидит и смотрит, что делают азербайджанцы»
Отвечая на вопрос «7օր» , как он оценивает принятую Бундестагом Германии  резолюцию, согласно которой «Все противоборствующие стороны Карабахского конфликта должны выполнить все резолюции, принятые ООН, а также все соответствующие заключения и решения СЕ и ОБСЕ», председатель Демократической партии Армении Арам Саргсян сказал:
-Как всегда, наша дипломатия «преспокойно» сидит и смотрит, что делают азербайджанцы. Последние заявляют, а мы говорим: «Ну и ладно. Кто их слушает?». Если с какой-либо страной проводится соответствующая серьезная работа,  а деньги везде работают, то, значит, здесь азербайджанская ложь может добиться успехов. С нашей точки зрения, азербайджанцы дошли до абсурда, но, фактически, эта ложь оказывает свое воздействие.
А.Саргсян отметил, что наша дипломатия в плане пропаганды работает «очень слабо».
-Конечно, я вижу большую опасность, так как, если эти резолюции будут постоянно акцентироваться, это будет означать, что мы всегда будем вынуждены бороться с последствиями. Мы устраняем не причину, а боремся  с последствиями, - подчеркнул председатель ДПА.