Խաչիկ Ստամբոլցյան. «Աշխարհի բնակչության մեծամասնությունը կտրականապես դեմ է և՛ կենսաչափական անձնագրերի, և՛ նույնականացման քարտերի կիրառմանը»
«Աշխարհի բնակչության մեծամասնությունը կտրականապես դեմ է կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարերտերի կիրառմանը։ Գերմանիան, Անգլիան, Իռլանդիան կտրականապես դեմ են արտահայտվել այս փաստաթղթերին` համարելով դա ոտնձգություն մարդու իրավունքների դեմ: Նույնը` Չինաստանը, Ճապոնիան և Հարավային Կորեան ու ամբողջ մահմեդական աշխարհը»,–խեսելով  հունիսի 1-ից կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարերտերի կիրառման մասին՝ այսօրվա ասուլիսին ասել է հասարակական  գործիչ Խաչիկ Ստամբոլցյանը:
Ըստ բանախոսի՝ իշխանություններն իրենց ընդառաջ գնացին ու կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի մասին օրենքում մտցրեցին ձևակերպում, որ քաղաքացիները դրանք կարող են ստանալ կամավոր: «Սակայն հիմա երևի այս նախաձեռնության հեղինակներին դուր չի եկել այդ դրույթը, և ասում են, որ եթե այս փաստաթղթերն ունենաք, ազատ ելումուտ կանեք աշխարհի տարբեր երկրներ: Սակայն դա այդպես չէ»,–ասել է Ստամբոլցյանը։

Большая часть населения планеты против внедрения биометрических паспортов и идентификационных карт – Хачик Стамболцян
Большая часть населения планеты против внедрения биометрических паспортов и  идентификационных карт – Хачик Стамболцян
«Большая часть населения планеты выступает против внедрения биометрических паспортов и  идентификационных карт. Германия, Англия и Ирландия высказались категорически против этих документов, считая их посягательством на права человека. Того же мнения Китай, Япония, Южная Корея и весь мусульманский мир», - говоря о внедрении в Армении с 1-го июня биометрических паспортов и идентификационных карт, заявил общественный деятель Хачик Стамболцян.
По его словам, власти пошли им навстречу и включили в соответствующий закон формулировку о том, что граждане могут их получить на добровольной основе.
«Однако сейчас авторам этой инициативы, наверное, не понравилось данное положение, так как они заявляют, что, если у нас будут эти документы, то мы сможем свободно посещать различные страны мира. Однако это не так», - отметил Стамболцян.