ԱՄՆ Սենատի oտարերկրյա հատկացումների հանձնաժողովն առաջարկել է շարունակել ԼՂ–ին աջակցությունը
2013թ. Ֆինանսական տարվա օտարերկրյա հատկացումների օրինագիծը հավանության է արժանացել ԱՄՆ Սենատի oտարերկրյա հատկացումների հանձնաժողովի կողմից։ Ամերիկայի հայկական համագումարի փոխանցմամբ՝ հանձնաժողովն առաջարկել է նախորդ տարիներին համապատասխան գումարի չափով աջակցություն տրամադրել ղարաբաղյան հակամարտության զոհերի հարազատների ու հակամարտության հետ կապված կարիքների համար և միաժամանակ կոչ է արել հասնել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
Իսկ Հայաստանի ֆինանսավորման առաջարկված մակարդակը համապատասխանում է ԱՄՆ-ի նախագահի պահանջին՝  27,33 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել տնտեսական աջակցության համար, 2,5 միլիոն՝ Համաշխարհային առողջապահության ծրագրի համար, 2,82 միլիոն` Թմրամիջոցների միջազգային վերահսկման և իրավապահության համար, 2,7 միլիոն՝՝ Օտարերկրյա ռազմական ֆինանսավորման համար և 600 000 ԱՄՆ դոլար՝ Միջազգային ռազմական կրթության ծրագրի համար:
Օրինագիծը նաև ընդգծել է Ազատությանն աջակցող ակտի 907-րդ հոդվածը, որով Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջվում է տեսանելի քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ բոլոր շրջափակումների և ուժի այլ ագրեսիվ կիրառումների վերացման ուղղությամբ:

Комиссия Сената США выступает за сохранение предоставляемой Карабаху финансовой помощи
Комиссия Сената США по предоставлению иностранной помощи одобрила свой вариант законопроекта относительно зарубежной помощи 2013 финансового года. Как сообщает Армянская ассамблея Америки,  комиссия предложила предоставить финансовую помощь жертвам Карабахского конфликта и на нужды, связанные с конфликтом, в том же размере, что и в предыдущие годы, призвав одновременно  достичь мирного решения конфликта.
Отмечается, что уровень предложенного Армении финансового содействия соответствует требованию президента США. Согласно этому решению, Армении должно быть выделено $27,33 млн. на экономическое содействие, $2,5 млн. - на всемирную программу здравоохранения, $2,82 млн. – на международный контроль над наркотиками, $2,7 млн. - на военное финансирование и 600 тыс. долларов на осуществление программы международного военного образования.
В законопроекте вновь подчеркнута важность 6 поправок относительно гуманности и других видов помощи в 907-ой статье акта, которая требует от правительства Азербайджана предпринять реальные шаги по устранению всех блокад в отношении Армении и Нагорного Карабаха и других агрессивных проявлений.